Düğün Çorbası

31.10.2014
2.547
A+
A-
Düğün Çorbası

Düğün Çorbası
Malzemeler:

400 gr kuzu gerdanı
1 sofan
4-5 tane karabiber
7-8 maydanoz sapı
2 çorba kaşığı tereyağı
3 çorba kaşığı un
Tuz
Terbiyesi için:
1 yumurta şansı
1/2 limon
düğün çorbası
Yapılışı:
Eti yıkayıp süzün. Kabuğu soyulmuş soğan, tane karabiber, maydanoz sapı ve 10 su bardağı su ile geniş bir tencereye koyun. Önce harlı ateşte kaynatın. Suyun üzerinde biriken kefı kevgirle alıp atın. Kef çıkmaz olunca ateşi kısın. Kapağını örtün. Et kemiğinden kolayca ayrılacak gibi
yumuşayana kadar, 1,5-2 saat pişirin. Tuzunu serpin, 5 dakika daha pişirin.
Etler el yakmayacak kadar ılınınca kemiğinden ayınp ince ince didin. Et suyunu süzgeçten geçirin. Üzerine su ilave ederek 7 su bardağına tamamlayın.
Temi2 bir tencerede tereyağını kızdırın. Unu katın. Devamlı karıştırarak, kısık ateşte un pembeleşip güzel kokusu gelene kadar kavurun. Bir yandan karıştırarak azar azar et suyunu ilave edin. Topak kalmaması için güzelce karıştırın. Didilmiş eti ilave edin. Tadına tuzuna hakin Devamlı karıştırarak bir taşım kaynatın.

Ayn bir kapta yumurta şansıyla limon suyunu çırpın. Bunun üzerine azar azar çorba suyundan katarak ılıştırın. Daha sonra bu terbiyeyi bir yandan karıştırdığınız çorbaya ilave edin. İyice karıştınn. Kısık ateşte kısa süre tutun, çorba kaynamadan ateşten alın. Üzerine biberli yağ  gezdirerek servis yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.