Şehriyeli Tavuk Çorbası

31.10.2014
11.418
A+
A-

Şehriyeli Tavuk Çorbası
Malzemeler:

1 tavuk veya horoz
1 küçük soğan
1 küçük havuç
5-6 tane karabiber
3 çorba kaşığı tel şehriye
8-10 sap maydanoz
8-10 sap dereotu
1/2 limon
Tuz, karabiber
Yapılışı:
Tavuğu yıkayıp süzün, kalın tabanlı, büyükçe bir tencereye (isterseniz düdüklü tencereye) koyun. Üzerine üç parmak çıkacak kadar soğuk su boca edin. Kabuğu soyulmuş soğan, havuç, tane karabiber, maydanoz ve dereotunun saplarını ilave edin. Tuzunu serpin.
Önce harlı ateşte kaynatın Suyun üstüne Çlkan kefı alıp atın. Kapağı kapalı olarak orta-kısik ateşte tavuk yumuşayana kadar, yaklaşık 2 saat (bazı köy tavuklarının pişmesi 3 saat de sürebilir) haşlayın. Suyu azaldıkça üzerine azar azar kaynar su katabilirsiniz.
Tavuğun yeteri kadar haşlanıp haşlanmadığım anlamak İçin etine çatal batınn. Çatala kolayca gelmeli, derisi hemen ayrılacak kadar yumuşamış olmalı. Tavuk güzel piştiğinde kemiği etinin içinde döner. Çok güzel kokmalı.
şehriyeli tavuk çorbası
Suyun içinden pişmiş tavuğu alın. Elle tutulabilecek kadar ılınınca etini didin. (Etin tamamı çorbaya fazla gelir, bir kısmını pilav veya başka bir yemekte kullanmak için ayırın). Tavuğun yürek, ciğer ve taşlığını da çorbada kullanabilirsiniz.

Tavuk suyunu süzgeçten geçirin. Kullanmak isterseniz pişmiş havucu küp küp doğrayın.Tavuk suyunu, gerekirse üzerine su ilave ederek 6 su bardağına tamamlayın, tekrar kaynatın. Didilmiş tavuk etini, havucu da katıp tuzuna bakın.

Su kaynayınca şehriyeyi ekleyin. Şehriye yumuşayana kadar pişirin. En son, incecik kıyılmış maydanoz ve dereotu yaprağı ve yarım limonun suyunu ilave edin. 1-2 dakika sonra ateşten alın. Karabiber serpin. Yanında ayrıca limon suyu ile servis yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.