Çakır Pilavı Tarifi

01.08.2017
1.633
A+
A-

Çakır Pilavı Tarifi

Bir çeşit bulgur pilavıdır aslında çakır pilavı ama daha çok içerisindeki ekler sayesinde düğün yemeği hissi verir yerken insana ve bulgur pilavını sevmeyenlerin bile vazgeçilmezi olur aniden.

Malzemeleri;

1 su bardağı yeşil mercimek

1 su bardağı nohut

2 su bardağı bulgur

1 kuru soğan

1 yemek kasığı salça

50 gram tereyağı

2-3 yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Kırmızı toz biber

3 su bardağı sıcak su

Çakır Pilavı

Çakır Pilavı Tarifi Yapılışı

Mercimeklerimizi çakır pilavını yapmaya başlamadan 15 dakika önce kaynamakta olan suyun içerisine atalım, 1 veya 2 dakika haşlayıp daha sonra ocağı kapatalım, diri kalacak epey nasılsa çakır pilavı içerisinde de pişecek, önceden haşlanmış nohutlarımızı da alalım yanımıza ama haşlama sırasında nohutları diri bırakmaya lüzum yok, dağılmaz çünkü.

Tereyağında yemeklik doğranan soğanlar kavrulur ve nohut, bulgur ve mercimek ile güzelce kavrulmaya devam eder. Tuz ve diğer baharatlar damak tadımıza göre ayarlandıktan sonra sıcak suyumuzu ekleyelim.

Ben her bulgur pilavında 1 bulgura 2 su ölçüsünü kullanırım ama çakır pilavında bu su çok az artabilir, siz eğer gerekirse yine ilk koyarken olduğu gibi kaynar su eklemesi yapabilirsiniz. Pilavımız pişerken suyu çekilmeye başlayınca altı kısılır ve kısık ateşte önce demlenmesi, daha sonra da suyunu çekince yarım saat dinlenmesi yaptırılır ve daha sonra servise hazır demektir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.