Cevizli Sucuk Tarifi

12.11.2015
8.493
A+
A-
Cevizli Sucuk Tarifi

Cevizli Sucuk Tarifi

Malzemeleri:

Yaklaşık 2 kilogram kabuklu ceviz,

1 su bardağı pekmez toprağı,

20 kilogram üzüm,

5 su bardağı un.

Yapılışı:

Cevizleri dikkatlice kırın. Bir bütün cevizin dörde bölünmüş hali sucuk için en uygun boydur. İç zarlarını ayıklayın. İğneyle cevizleri 30-40 santim boyunda kalın pamuklu iplere geçirin. Bu iplerden 4-5 tanesini eşit aralıklarla 40 santim boyundaki çubuklara bağlayın. Yani bir çubukta 4-5 dizi ceviz olmalı. Havadar bir yerde cevizlerin kuruması için 1-2 gün bekletin.

cevizli-sucuk

Şırayı hazırlamak için üzümleri iyice yıkayıp süzün. Tanelerini çöpünden sıyırın. Ezebileceğiniz bir torbaya veya tekneye koyun. Üzerine pekmez toprağını serpiştirdikten sonra üzümleri ezin. Sıkarak suyunu çıkarın. Suyunu tülbentten süzerek bir kazana alm. 15 dakika kadar kaynatıp ateşten alın. Ayrı bir yere aktarıp üzüm suyu berraklaşana kadar dinlendirin. Üzüm suyunun üstteki berrak kısmını dikkatlice tekrar kazana dökün. Berrak üzüm suyunun içinden 2,5 litresini bir kenara ayırın. Kazandaki üzüm suyunu kaynamaya bırakın. Ayırdığınız 2,5 litre üzüm suyunu un ile topak kalmayacak şekilde karıştırın. Kaynar haldeki üzüm suyundan üzerine bir miktar ekleyip karıştırarak ılıştırın (varsa topağını ayırmak için süzgeçten geçirin). Bir yandan kazandaki üzüm suyunu devamlı karıştırırken bir yandan da unlu bulamacı içine ekleyin. Devamlı karıştırarak göz göz olana kadar, yaklaşık 1 saat kaynatın. Buna “malız” denir. Kısık ateşte kaynatmaya devam edip bir yandan da sürekli karıştırırken ipleri bandırmaya başlayın.

Cevizleri bandıracağınız bulamaç çok kaynar olmamalı, ama soğuk da olmamalıdır.

Sıcak bulamacın içine hızlı hızlı ipe dizili cevizleri bandırın. Çıkarıp 10-15 dakika beklettikten sonra tekrar bandırın. Böyle bekleterek toplamda beş altı kez malıza batırın. İplerin birbirine değmemesine özen gösterin. İyice havalandırıp kuruttuktan sonra una bulayarak kış için ağzı kapalı teneke kutularda saklayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.