logo

Cevizli Taratorlu Cibes


7 yıl önce
4.139 kez görüntülendi

Cevizli Taratorlu Cibes
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Cevizli Taratorlu Cibes
Malzemeler:500 gram cibes (yoksa başka taze
yeşillik kullanılabilir)
5-6 su bardağı sıcak su
1 tatlı kaşığı tuz
2 adet kuru acı biber (isteğe bağlı)

Yapılışı:Cibesi (veya kullanılacak diğer yeşillikleri) ayıklayıp yıkadıktan sonra kaynamakta olan tuzlu suya atın. Dişe gelir olacak kadar haşlayın (6-7 dakika genelde yeterlidir). Bir kevgirden süzün, servis tabağına alın ve taratorunu üzerine yerleştirdikten sonra biberle servis edin. (Biberleri bir kağıt peçete içinde ufalayıp üzerine serpiştirebilirsiniz.)

Yeşilliklerin ılık olarak servis edilmelerinin lezzete katkısı büyüktür. Bunun için önce taratoru hazırlamanızda ve yeşillikleri hemen taratorlayıp servis etmenizde fayda vardır.

taratorlu-cibes

Ayrıca bu tarif aynı ölçüler kullanılarak bademli taratorla da yapılabilir. Badem kısık ateşte bir-iki dakika kaynatıldığında kolayca soyulur. Haşlanmış sebze olarak yabani yeşillikler, küçük parçalara bölünüp haşlanmış karnabahar, kabak vb. kullanın.

Sebzeleri haşlarken…
Sebzeler kaynar suya atılarak haşlanır ve dört litre suya 1 tatlı kaşığı tuz oranı uygundur. Sebzeleri fazla haşlamamalı ancak çok da diri bırakmamalısınız. Dişe gelir dokuda kalmaları daha lezzetli olmalarını sağlar. Yeşil sebzeler kapakları açık olarak haşlanırsa yeşil renklerini korurlar.

Yeşil kalmaları için ayrıca haşlama sürecinin sonunda  hemen üzerlerinden soğuk su geçirilmelidir. Taratorya da sadece limon ve zeytinyağı sosu dökecekseniz servisten hemen önce yapmalısınız. Yoksa limon kimyasal etkileşimyaratarak renklerini sarartır.

Cibes: Egede baharda lahanalar karta kaçınca ortalarından çıkan cücükleridir.

Cevizli Taratorlu Cibes Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık