Çıtır Çıtır Patates Nasıl Kızartılır?

06.11.2016
5.149
A+
A-
Çıtır Çıtır Patates Nasıl Kızartılır?

Çıtır Çıtır Patates Nasıl Kızartılır?

Evde kızarttığımız patatesler neden dışarıda yediklerimiz gibi kızarmaz ve neden çıtır çıtır olmaz diye hep kendimize sorar dururuz. Elbette evlerimizde de aynı şekilde patates kızartmak mümkündür. Çıtır çıtır patates kızartmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanız sizler için faydalı olacaktır.

Öncelikle unutulmaması gereken konulardan birisi şudur; dışarıda özellikle hamburger restoranlarında yediğiniz patateslerin çoğu püre patateslerdir ve içinde çıtır çıtır olmasını sağlayan bazı katkı maddeleri vardır. Yani patatesin hamur haline getirilmesi ve içerisine bazı katkı sağlayıcıların katılması ve sonra da katı hale getirilip aynı uzunluk ve kalınlıkta kesilmesi sonucu ortaya çıkan ürünlerdir. Lezzetli gibi gelmekle birlikte aslında evlerimizde yapacağımız patates kızartmaları çok daha lezzetlidirler ve gerçekten patates tadını alırsınız. Oysa dışarıda bu tür restoranlarda yediklerinizde patatesin tadını alamazsınız.

Evde Kıtır Kıtır Patates Nasıl Kızartılır?

Kızartmalık patates almaya dikkat edin. Yani yağ çekmeyen ve yemeklik değil kızartmalık patates olması önemlidir. Patates kızartmaya karar verdiğiniz zaman, patateslerinizi bir gün önceden aynı kalınlıkta veya incelikte kesip iyice kuruladıktan sonra dondurucuya koyun. Kızartma işlemine başlayacağınız zaman çıkarabilirsiniz. Hatta kızartmaya başlamadan 15 dakika önce çıkarıp hafifi açılmalarını da bekleyebilirsiniz. Yağ konusu çok önemlidir. Kızartacağınız yağ kesinlikle kaynama noktasına yakın dereceye kadar ısıtılmalıdır. Isınmamış yağa atılan patatesler ne kızarır nede iyi pişerler.

patates-kizartmasi

Yağı içlerine çeker ve yumuşacık olurlar ki bununla hepimiz karşılaşmışızdır. O nedenle yağın kesinlikle çok ısınmasına dikkat edin. Eğer yağınızdan çıtırtılar geliyorsa artık yağ hazır hale gelmiş demektir ve patateslerinizi atabilirsiniz. Son derece kızgın yağa atılan patateslerin üzerinde bir tabaka oluşacak (ki kıtırlığı sağlayan bu tabakadır) ve patatesleriniz içine yağ çekemeyeceğinden kraker kıvamında kıtır kıtır patetes kızartmış olacaksınız.

İyi patates kızartmak aslında bu kadar basittir. Önemli olan yağınızın çok kızgın olmasıdır. Kızgın yağa atılan patatesler o hepimizin arzu ettiği kıvamda kesinlikle kızaracaktır.

Başka bir yöntemle de güzel patates kızartmak mümkündür. Gene aynı şekilde patateslerinizi kalem kalem doğradıktan sonra kızgın suya atın ve sadece 3-4 dakika kadar haşlayın. Daha sonra iyice kurulayın ve dolaba koyun. Bu arada yağınızı gene çok kızgın hale getirin ve sonrasında patateslerinizi iyice kızgın hale gelmiş yağa atın. Aynı kıvamda patatesleriniz kızaracaktır.

Kızarmış patateslerinizi olabildiğince erken yerseniz o çıtır kıvamı daha net tatmış olursunuz. Çünkü soğumaya başlayan patates yumuşamaya başlayacaktır ve o çıtırlığını çok çabuk kaybedecektir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.