Domates Kabukları Nasıl Kolay Soyulur?

23.10.2016
1.497
A+
A-
Domates Kabukları Nasıl Kolay Soyulur?

Domates Kabukları Nasıl Kolay Soyulur?

Domates, kahvaltılarda salatalarda, yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Yazın yemeklerde genelde salça yerine yemeklerde domates kullanılır. Domates kabukları soyulmadığı zaman yemeklerin içinde özellikle menemen de hiçte hoş olmaz.  Domatesin kabukları piştiği zaman yemek içinde ayrılır. Bu da yemeğin görselini bozar. Bu nedenle yemeklerde domates kullanırken kabuklarını soymak gerekir.

Domatesi rondodan çektiğiniz zaman kabuklarını soymanıza gerek yoktur. Rondo domatesin kabuklarını çok küçük parçaladığı için yemeklerin ve çorbaların içinde domates kabukları belli olmaz. Ancak yemeklere domatesi doğrayarak koyuyorsanız kabuklarını soymanız gerekir.

domates-kabugu-soymak-450

Mutfakta hanımların zorlandığı konulardan biri de domateslerin kabuklarını soyma işlemidir. Çoğu kişi domatesin kabuklarını soymaya üşenir. Halbuki domatesin kabuklarını soymak sanıldığı kadar zorlu bir iş değildir.

Domatesin kabukları nasıl kolay soyulur, domatesin kabuklarını kolay soymak için ne yapmak gerekir, konusunu konuşuyoruz. Domatesin kabuklarını kolay soymak için, tencereye biraz su koyup ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca domateslerin tepesine küçük bir çizik atıp kaynar suya atın. 5 saniye kaynar suda beklettikten sonra içi soğuk su dolu kaba domatesleri aktarın. Bu işlemle domatesler şoklanır. Kabukları daha kolay soyulur.

Domatesin kabuklarını daha kolay soymak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise domatesi çatala takıp domatesi ateşe tutun. Domatesin her tarafını eşit miktarda ateşe tuttuktan sonra domatesi ateşten alın. Sonrasında domateslerin kabuklarını kolay ve rahat bir şekilde soyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.