logo

Çökelek ( Ekşimik ) Tarifi


5 yıl önce
10.300 kez görüntülendi

Çökelek ( Ekşimik ) Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Çökelek ( Ekşimik ) Tarifi
Malzemeler:

1 kase (225 gr çökelek) için
1 kg ev yoğurdu (veya mandıra yoğurdu)
1 çay kaşığı tuz
50 santimetrekare Amerikan bezi
Yapılışı:
Yoğurt ve tuzu bir tencerede çırpma teliyle çırpın. Üstü açık olarak kısık ateşe oturtun. Arada bir karıştırın. Üstüne yeşilimtrak renkte suyunun çıktığını gördüğünüzde ateşten alın.

Parmak yakmayacak kadar ısıtmanız genellikle yeterli oluyor. Fokur fokur kaynatmanıza gerek yok. Ne kadar az kaynarsa çökelek de o kadar yumuşak ve güzel olur. Tencerede soğumaya bırakın.
çökelek ekşimik tarifi
Soğuduğunda başka bir tencereye tertemiz Amerikan bezini serin. Bezin dört ucu dışan sarkar şekilde kalsın. Soğumuş olan yoğurtlu kanşımı bu tencereye boca edin. Bezin dört ucunu üstte birleştirip bir bohça yapın.

Bu bohçayı yukan kaldırdığınızda suyu alttaki tencereye akmaya başlayacak. Bu tencereyle birlikte hareket ettirerek bohçayı yüksekçe bir yere asm (biz mutfak dolabının kulpuna astık). Tencere de tam altında olsun ve akan su tencerede toplansın. 12 saat kadar bu şekilde süzülmeye bırakın. Bohçayı elinizde sıkmayın; sıkarsanız çökelek parçalarını da bezden dışan kaçırırsınız, kendi kendine süzülecek.

Süzüldükten sonra bohçanın içindeki çökeleği olduğu gibi kullanabilirsiniz. Hemen kullanmayıp birkaç gün sonra tüketecekseniz tuzla yoğurduktan sonra üstü kapalı olarak buzdolabında saklamanız daha iyi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık