logo

Dondurmalı İrmik Helvası


3 yıl önce
1.728 kez görüntülendi

Dondurmalı İrmik Helvası
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Dondurmalı İrmik Helvası

Malzemeleri;

Şerbeti için;

2,5 su bardağı süt,

2 su bardağı şeker,

Helva için;

2,5 su bardağı irmik,

4 yemek kaşığı tereyağ.

Dondurmalı İrmik Helvası

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Yapılışı;

Şerbet için gereken malzemeler bir tencere içerisinde kaynatılır daha sonra da bir köşede beklemeye alınır ve bu arada biz helva için hazırlık aşamasına geçeriz. Öncelikle irmiğimizi tereyağımız ile kavuralım.

İrmiğimizin kavrulması ile rengi hafif değiştirene kadar karıştırarak kavurmaya devam edilmelidir. Daha sonra da köşeye aldığımız şerbet eklenebilir ama ekleme aşamasında yanmamaya özen gösterin ne de olsa ısınan kuru metal sıvı ile temas ettiği anda aşırı bir buhar ve kaynama meydana gelir. Bu aşamadan sonra karıştırarak şerbetin çekilmesi ve toplanması sağlanır.

Üzerine bir bez kapatın. İrmik helvasını dinlendirmeye alın. Bu aşamada dondurucudan artık hazır olan dondurmamızı çıkartabiliriz. Kaselerimizin içerisini elimizi su ile ıslatıp daha sonra da ellerimiz ile kaselerimizin iç kısmını ıslattıktan sonra irmik helvasından alınır, iş kısmı kaşık ile oyulacak şekilde bastırılır, bu oyuğa dondurma eklenir ve servis tabağına ters çevrilip, daha sonra da isteğe bağlı çikolata sos ile süsleyerek servis edilebilir.

Afiyet olsun.

İsterseniz buradaki tariften ilham alarak çikolata sosu ile süsleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık