Ebegümecili Lor Böreği

13.01.2014
4.662
A+
A-

Ebegümecili Lor Böreği
Malzemeler:

1 kg ebegümeci

1 demet taze soğan
100 gram çamfıstığı
200 gram tatlı lor
Tuz
Taze çekilmiş karabiber
3 adet yufka
Kızartmak için fındık yağı

Yapılışı:
Bu böreği ebegümeci yerine ısırgan otu, turp otu veya ıspanakla da yapabilirsiniz.
Böreğin içi 
Kıvırcık yapraklı bitkileri yıkamadan önce suya koymayı tercih ediyorum. Böylece otta böcek varsa suyun yüzüne çıkıyor. Ebegümecini önce bir damla sirke eklediğim suya kovuyorum. Bol soğuk suda yıkadıktan sonra bir süzgece alıyorum.

ebegümecili lor böreği tarifi
Büyük bir tavayı harlı ateşte ısıtıyorum. Biraz zeytinyağı gezdiriyorum ve ebegümecini ekleyip sote ediyorum. Tava yeterince sıcak olmazsa otlar suyunu bırakır ve haşlama gibi olur. Otu parça parça sote edip tekrar bir süzgece alıyorum. Böylece sotelenmiş otların kalan suyu da süzülmüş oluyor. Bütün otları aynı anda sotelemeye kalkışırsanız tavanız çok kalabalık olacağı için otlar yine suyunu salar. Taze soğanları ince ince doğrayıp tavada birkaç dakika soteliyorum. Otları bir tabağa alıp taze soğanla karıştırıyorum ve soğuması için bekliyorum.

Çam fıstığını yanmaz tavada 2-3 dakika kavuruyorum. Ebegümeci ve taze soğanın olduğu tavaya çam fıstığı ve loru ekleyip karıştırıyorum. Tuz ve taze çekilmiş karabiberle lezzetlendiriyorum.
Böreğe koymak için kesik lor değil, tatlı lor kullanıyorum. Daha yoğun ve kuvvetli bir lezzet isterseniz lor yerine beyaz Ezine peyniri ya da Erzincan tulumu da kullanabilirsiniz.

Böreği sararken Her bir yufkayı 8 adet üçgen parçaya bölüyorum. Her parçanın uzun kenarına bir tatlı kaşığı börek içi koyuyorum. İki kenarını içeri kıvırarak gevşek ve sigara böreğinin büyüğü olacak şekilde sarıyorum.
Fındık yağını 180 C (bir parça yufka attığınızda hemen kızarmaya başlayacak ısıda) kızdırıp börekleri altın şansı renk alana dek kızartıyorum. Kızaran börekleri bir kağıt havlunun üzerine alarak fazla yağını çektirdikten sonra servis ediyorum.
Otlu börekleri yanında süzme yoğurtla birlikte servis edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.