logo

Etli Sebzeli Karnıyarık Tarifi


3 yıl önce
1.550 kez görüntülendi

Etli Sebzeli Karnıyarık Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Etli Sebzeli Karnıyarık Tarifi

Malzemeleri:

10 adet patlıcan,

1 adet soğan,

1 adet havuç,

1 adet patates,

1 adet kabak,

1 adet yeşil biber,

1 adet kapya biberi,

5 adet mantar,

4 diş sarımsak,

3 yemek kaşığı zeytinyağı,

tuz,

karabiber.

etli-karniyarik

Yapılışı :

Sebzeli karnıyarık yemeğine başlamak için öncelikle patlıcanlar alaca olarak soyulmalıdır. Soyulan patlıcanların acı suyunu bırakması için tuzlu suda bir miktar beklemesi gerekir. Daha sonra sudan çıkarılıp süzdürülen patlıcanlar yanmaz tavada arkalı önlü olmak üzere iyice kızartılmalıdır. Patlıcanlar iyice yumuşadıktan sonra bir kenara alınarak kağıt havlu ile yağı alınmalıdır.

Patlıcanların içine harç koymak için sebzeler küçük parçalar halinde doğranmalıdır. Öncelikle yemeklik soğanın kabukları soyulmalı ve küp küp doğranmalıdır. Daha sonra içerisinde sarımsaklar ilave edilmelidir. Sırası ile kabak, havuç ve patatesler de eşit miktarda ve aynı büyüklükte doğranarak tavanın içerisinde atılmalıdır. Tüm sebzeler doğranıp tavaya alındıktan sonra tuz ve karabiber ile iyice harmanlanmalıdır.

Patlıcanların içerisinde yapılan harç eşit miktarda eklenmelidir. Harç eklendikten sonra üzeri için sos da hazırlayabilirsiniz. Ilık su ve salça ile hazırlanan sosu fırın tepsisini tabanına ekleyin. Daha sonra karnıyarıkları fırın tepsisine koyun ve kalan salçası sosu karnıyarıkların üzerine ekleyin.

Karnıyarıklara daha çok lezzet vermek için kaşar peynirini de kullanabilirsiniz. Hazırlanan yemeği 180 derece yaklaşık olarak 20 dakika pişirin. Daha sonra fırın tepsisini çıkararak kaşar peynirini ekleyin ve kaşar peynirler kızarana kadar bekleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık