Kabak Yemeği Yapılışı

04.09.2017
1.448
A+
A-

Kabak Yemeği Tarifi

Tüm zeytinyağlılar lezzetlidir diyemeyiz ne de olsa zeytinyağlıların kendisine göre pişirilirken bazı detayları vardır yerine getirilmesi gereken. Mesela asla zeytinyağlı yemeklerde yağ kızdırılmamalıdır hem lezzet hem de vitamin kaybına neden olursunuz. Bu açıdan sizlere şuan vereceğim zeytinyağlı kabak yemeği tarifi hem lezzetlidir hem de sağlıklıdır diyebiliriz.

Malzemeleri;

1 kilo kabak,

1 tane soğan,

1 tane yeşil biber,

2 tane domates,

1 yemek kaşığı salça,

Zeytinyağı,

1 tatlı kaşığı tuz,

Kimyon,

Karabiber,

pul biber.

Kabak Yemeği Tarifi

Kabak Yemeği Tarifi Yapılışı

Bir yemeğe ekleyeceğimiz zeytinyağımızı miktar olarak aynı, altını yakmadan koyalım sonra da tuzumuzu ve diğer baharatlarımızı en alta ekleyelim. Daha sonra yemeklik doğradığımız soğanlarımızı koyalım, onun üzerine dağıtmadan yemeklik doğranan biberler de eklenir.

Daha sonra kabaklarımızı yemeklik doğrarız ve onlar da eklenir. Şimdi salça soğuk su ile açılır, yemeğe koyulur. Zeytinyağlı ve salçalı yemeklere muhakkak bir iki şeker eklemesi de yapılabilir. Bu aşamada şekerimizi de su ile açarken suyumuzu da ekleyebiliriz. Ben tavsiye etmem ama isterseniz bu aşamada bulyon eklemesi de yapabilirsiniz.

Daha sonra domateslerimiz küpler halinde doğranır ve en üste eklenir. Bir folyo ile bu aşamadan sonra tenceremizin üzeri kapatılır, üzerine de kapak oturtulup, hiç karıştırmadan 30 dakika kadar yemeğimiz pişirilir. Kapak açıldığı zaman folyo olduğu için fazla ısı kaybı olmaz zaten görürsünüz yemeğimizin piştiği anı. O zaman servis aşamasından önce bir al aşağı edersiniz ve yemeğimiz servise hazır demektir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.