Karışık Kızartma

30.10.2014
16.259
A+
A-

Karışık Kızartma
Malzemeler:

4 bostan patlıcanı (tapan patlıcan)
• 4 patates
• 4 kabak
• 1/2 kg sivri biber veya çarliston biberi
• Kızartmak için bol zeytinyağı
Yapılışı:
Patlıcanları alacalı soyun. 1 santim eninde halka halka dilimleyin. Acısının gitmesi için tuzlu su içinde bekletin. Patatesleri soyun, 1 cm eninde halka halka dilimleyin, sonra iki parmak kalınlığında doğrayın.

Kabakların baş kısımlarını kesin. Bir bıçakla kabuklarını kazıyın. 1 santim eninde verev dilimlere bölün. Biberlerin saplarını kısaltıp üzerlerine bıçakla küçük birer çentik atın.
karışık kızartma
Yüksekçe bir kızartma tenceresinde 2 su bardağı zeytinyağını orta harlı ateşte kızdırın. Yağa fazla kalabalık olmayacak şekilde patatesin bir kısmını koyun. Arada bir kevgirle (delikli büyükçe bir kaşık) çevirerek her tarafının eşit kızarmasına dikkat edin. Tatlı pembe bir renk alıp yumuşadığında kevgirle fazla yağını süzdürerek yağdan çıkarın.

Kızarttığınız sebzeleri hafifçe tuzlayın. Kalan patatesleri kızartın. Sonra sudaki patlıcanları fazla suyunu sıkarak yağa koyun. Her iki tarafı altın şansı renk alana kadar kızartın.

Arkasından kabağı, en son biberi kızartın. Biber kızartırken tencerenin üstüne bir kapak kapatın, çok yağ sıçratır. Sıcak, ılık veya soğuk olarak ekmekle servis yapın. Yanında sarımsaklı yoğurt  veya sarımsaklı domates salçası  verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.