logo

Kayısı Reçeli Tarifi


6 yıl önce
7.492 kez görüntülendi

Kayısı Reçeli Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kayısı Reçeli Tarifi
Malzemeleri: • 2,5 kilogram çekirdekleri çıkarılmış ve dörtde bölünmüş kayısı
• 1 kilogram toz şeker
• 85 gram limon suyu (taze sıkılmış, süzülmüş)
• 2 yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı: 1. Gün; Bir saklama kabına kayısı, şeker ve limon suyunu koyun. Karışımın üzerine yapışacak şekilde streç film ile kaplayın. Kabın kapağını sıkıca kapatın. Yumuşaması için bir gece buzdolabında bekletin.

kayısı-receli

2. Gün; Daha sonra reçel testini uygulamak üzere dondurucuya 5 adet paslanmaz çelik kaşık koyun. Kayısı çekirdeklerini kırarak bademlerini ayıklayın. 1 çorba kaşığı dolusu iç yeterli olacaktır, ince gözenekli bir demleme süzgecine alın. Kenara koyun. Kayısıları buzdolabından çıkarın. Tencereye aktarın. Çay demliğini batırarak tencereye yerleştirin.

Yüksek ateşte ısıya dayanıklı bir spatula ile karıştırarak kaynatın. 4 dakika boyunca kaynamaya devam etsin. Ateşten alın. Üzerinde biriken köpüğü atın. Reçeli tekrar kaynamaya koyun. Kaynayınca hafifçe altını kısın.

Reçelin kıvamı koyulaşana kadar, yaklaşık 30 dakika, pişirmeye devam edin. Spatula ile altını kazıyarak karıştırın. Kıvamı koyulaştıkça altını kısabilirsiniz. Son 10-15 dakikada dibinin tutmasını önlemek için sürekli karıştırın.

Kaşık testini uygulayın. Olmuşsa ateşi kapayın, karıştırmayın. Çay demliğini içinden çıkarın. Bir parça gül suyu ekleyin. Karıştırıp tadına bakın. Gül suyunun tadı gelmeli fakat baskın olmamalı. Sterilize edilmiş kavanozlara bölüştürün.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık