Kolay Patlıcan Kebabı Tarifi

19.03.2017
4.967
A+
A-
Kolay Patlıcan Kebabı Tarifi

Kolay Patlıcan Kebabı Tarifi

Malzemeleri:

2 adet orta kalınlıkta ve orta boyda patlıcan,

1 Çorba kaşığı sıvı yağ,

250 gr orta yağlı dana kıyma,

1 Yemek kaşığı salça,

Tuz, karabiber, kekik, kimyon,

Sıcak su.

patlican-kebabi-500

Kolay Patlıcan Kebabı Yapılışı

Patlıcanların kabukları ince kalacak bir şekilde alacalı olarak şeritler halinde soyulur ve 1 saat tuzlu suda bekletilir. Suda bekletilmesinin amacı patlıcanların acısını almasıdır. Patlıcanlar kesme tahtasında birbirinden ayrılmayacak şekilde aynı boyda serçe parmak kalınlığında dilimlenir. Kebabın iç harcını hazırlamak için kıymaya sırasıyla tuz, kekik, karabiber, kimyon ve bir çorba kaşığı kadar sıvı yağı ilave edilerek özleşene kadar iyice yoğurulur.

Köfte kıvamına gelen kıymalar elle koparılarak parçalanır ve parçaları dilimlenen patlıcanların arasına yerleştirilir eğer iç harcı yani kıyması fazla gelirse fazlası alınır. Bir patlıcan bir kıyma sıra ile eldeki malzeme bitene kadar dizilir. İsteğe göre dizme işlemi bittikten sonra kalın dilimler halinde biber veya domates eklenebilir.

Kullanılacak olan pişirme kabının genişliği ve büyüklüğüne göre patlıcanların yarısına erişecek kadar sıcak suyun içinde salça eritilir ve üzeri alüminyum folyo veya fırın poşeti yardımı ile kapatılır. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırın verilir ve patlıcanlar kızarana kadar pişirilir.

Fırına verildikten yaklaşık yarım saat sonra patlıcan ve kıymalar yumuşamış ise folyo ya da fırın poşeti üzerinden alınarak kızarması beklenir. Patlıcan kebabı iyice piştikten sonra fırın kapatılır ve yemek 15 dakika kadar dinlendirilir.  Kolay patlıcan tarifi hazır. Dinlendirme işlemi bittikten sonra pilav ile servis yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.