logo

Közlenmiş Patlıcanlı Dürüm


7 yıl önce
4.034 kez görüntülendi

Közlenmiş Patlıcanlı Dürüm
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Közlenmiş Patlıcanlı Dürüm

Közlenmiş patlıcan yemekleri tarifleri yöreden yöreye değişir. Pekmez yapmak için veya herhangi bir nedenle açık havada mangal kömürü yakıldığında ya da yufka, börek yapılırken mevsimiyse yanında mutlaka patlıcan közlenir. Bu közleme de yapıldığı yöreye göre süslenip lezzetlendirilir. Patlıcan közlemesi çeşitliliğinin sebebi de bu farklı yöresel alışkanlıklar olsa gerektir. Aşağıdaki tarif Denizli yöresine ait.

Malzemeleri:– 6 adet dürümlük kübban ekmek veya dürümlük yufka ekmeği (yoksa yufka ekmeği muadili bir ekmek çeşidi)
– 1 kilogram patlıcan
– 2 adet orta boy soğan
– 2 adet sivribiber (isteğe bağlı)
– 2 adet orta boy kabukları soyulmuş domates
– Bir tutam tuz

Yapılışı:Patlıcanları doğrudan ocakta veya kor üzerinde közledikten sonra kabuklarını soyup doğrayın. Arzu ederseniz, sivribiber de közleyip ince ince doğrayın. Soğanları ve kabukları soyulmuş domatesleri ise küçük küçük doğrayın. Ardından, tüm

malzemeyi bir kapta karıştırın. Sıcak olarak servisyapın veya yen ileceği zaman kısık ateşte ısıtın. Üzerine arzu ettiğiniz miktarda peynir ufalayın. Patlıcanlı karışımı yufkalara ayrı ayrı sarıp sunabilirsiniz.
Patlıcanlı karışım kızarmış ekmek üzerinde de servis yapılabilir.

Farklı Bir Közlenmiş Patlıcanlı Dürüm Tarifi

Közde patlıcanlı dürüm için bir tarif de Buldan yöresinden: Buldan’da pekmez çok yapılır. Tanık olduğum bir pekmez yapımı sonrası kutlama niyetine afiyetle durumumuzu yedik. Yukarıdaki malzemeye pekmezin yanı sıra tulumpeyniri veya beyazpeynir katılır, dürüm haline getirilip servis yapılır.

Not:  Kübban ekmek, genellikle Gaziantep’te yapılan, yuvarlak ve pişirildiği sırada kabarıp içinin boşalmasıyla rahatlıkla ikiye ayrılabilen bir ekmek türü.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık