Kuzu Etli Arapsaçı Yemeği

20.10.2014
5.852
A+
A-
Kuzu Etli Arapsaçı Yemeği

Kuzu Etli Arapsaçı Yemeği

Ege’de kuzu eti ile en çok hangi ot yemeği yapılır diye bir soru sorulsa akla hemen arapsaçı ile şevketi bostan gelir. İkisi de aile yemeğimizdir. Baba ocağında sofralarımızda az boy göstermediler. Nasıl da seve seve yerdik. Hala da fırsat buldukça sofralarımıza konuk oluyorlar. Eksik olmasınlar. Bu el kitabı kapsamında tariflerine yer vermemek olmaz tabii.

Arapsaçını aynı tarifle etsiz olarak da pişirebilirsiniz. Hatta etsiz arapsaçı kuru börülce, kuru fasulye ile de yapılıyor. Yalnız dikkat edin, kullanacağınız arapsaçı ekme değil yabani olsun. Yabanisi bir başka aromalı, bir başka lezzette.

Malzemeleri:

1 kilogram arapsaçı (rezene)

500 gram kemikli kuzu eti (kol veya böbrek yatağından)

2 adet orta boy soğan

2 kahve fincanı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı tuz

Terbiye için:

3 adet yumurta sarısı

1 adet limon

kuzu etli arapsaçı

Yapılışı:

1. Arapsaçlarının köklerini kesin. Varsa sararmış yapraklarını ayıklayın. Uzun olanları ikiye veya üçe bölün. Kevgire koyun. Üzerine tuz serpin. Akan musluk suyu altında mıncıklayarak yıkayıp ezin. Süzülmeye bırakın.

2. Parça kuzu etlerini, diş diş doğranmış soğanları ve zeytinyağını tencereye koyun. Orta ateşte karıştırarak etleri ve soğanları hafif kızarıncaya kadar kavurun.

3. Kavrulmuş etlere arapsaçlarını, 1 çay bardağı suyu, tuzu katın. Karıştırın. Kapak örtün. İlk kaynamadan sonra ocağın altını kısın. Tencere kapağı kapalı kısık ateşte pişirmeyi sürdürün.

4. Etler ve arapsaçları pişmeden suyunu çektiğinde her seferinde 1 çay bardağından fazla olmamak şartı ile sıcak su takviyesi yapın.

5. Arapsaçları ve etler piştiğinde tencereye yemeğin seviyesine kadar sıcak su ekleyip kaynatın. Terbiyeyi hazırlayın. Bunun için yumurta sarısını limon suyu ile çırpın. Yemeğin suyundan 4-5 kaşık alıp karıştırın. Hazırladığınız terbiyeyi bir yandan azar azar tencereye dökerken, diğer yandan karıştırma yapın ve ocağı kapatın.

6. Yemeği sıcak sıcak sofraya verin. Yanında patatesli omlet (sugato) iyi gider.

Not: Ege’de farklı bir terkiye daha kullanılır. 1-2 yemek kaşığı un, 1/2 limonun suyuyla ezilir. Yemeğin suyuyla ılıştırıldıktan sonra tencereye atılır. Yemek bir taşım pişirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.