Lavaştan Ispanaklı Gözleme Tarifi

22.07.2017
1.785
A+
A-

Lavaştan Ispanaklı Gözleme Tarifi

Merhaba hanımlar, bugün sizler ile lavaş gözleme yapacağız. Daha önce de lavaş ile küçük / porsiyonluklar hazırlarken de söylemiştim. Bu tarz hamut işlerinde iç seçeneği size kalmış bir durum eminim sizler çok kalite, kendi sevdiğiniz iç harçlarımız ile tarifimizi çok leziz bir hale getireceksiniz. Şimdiden afiyet olsun işte tarifimiz:

Kaç Kişilik: 4-6
Hazırlama: 10 dakika
Pişirme: 10 dakika

Malzemeleri;

500 gram ıspanak,

6 adet hazır lavaş,

2 adet soğan,

Kırmızı pul biber,

Karabiber,

Tuz,

Sıvı yağ arzuya göre miktarı ayarlanır.

Lavaş Gözleme Tarifi

Lavaş Gözleme Tarifi Yapılışı;

İç harcımızda kullanacağımız ıspanaklarımızı standart ıspanak tarifine göre hazırlayacağız iç harçlarda her zaman olduğu gibi. Ispanaklar yıkanır, doğranır ve salça ile kavrulur. Tuz ve baharatlar da damak tadımıza göre eklenir. Bu aşamadan sonra da gözleme yaparken olduğu gibi lavaş yarısına

iç harç konur ve diğer kısım üzerine yarım daire oluşturacak şekilde kapatılır.  Şimdi burada vereceğim detaylar önemlidir. Öncelikle lavaşlar iki türdür kalın ve ince. Biz komagenede satılanlar gibi ince olanlardan kullanacağız. Bunları da kullanırken muhakkak hafif ıslatacağız. Bu şekilde köşeler açılmayacak, iç kısımları da pişerken, hafif çıtır bir gözleme elde edeceğiz.

Yanmaz – yapışmaz tavada çok az yağla pişirelim ki pişirme işleminden sonra tereyağ sürebilelim. O zaman daha lezzetli oluyor. Ispanaklı Gözleme tarifi hazır.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.