logo

Mercimekli Bulgur Pilavı


5 yıl önce
3.345 kez görüntülendi

Mercimekli Bulgur Pilavı
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Mercimekli Bulgur Pilavı
Malzemeler:

1 su bardağı kahverengi mercimek (veya yeşil mercimek)
2 su bardağı pilavlık bulgur
1/4 su bardağı zeytinyağı
Tuz
Üzerine:
4 orta boy soğan
3/4 su bardağı zeytinyağı
mercimekli bulgur pilavı
Yapılışı:
Bir gece önceden mercimeği ayıklayın, üstüne iki parmak çıkacak kadar suyla ıslayın.
Ertesi gün mercimeğin ıslama suyunu süzün. Üzerine 8 su bardağı içme suyu ve bir tutam tuz ilave edin. Kapağını örtüp ateşe oturtun. Önce harlı ateşte kaynamasını bekleyin. Sonra ateşi iyice kısın. Mercimek yumuşayana kadar haşlayın.

Mercimeği ateşe koyar koymaz soğanları piyazlık doğrayın. Çok ince olmasın, kavrulunca yanarlar, çok kalın da olmasın. Ayn bir kaim tabanlı tavaya alın. 3/4 su bardağı zeytinyağını ilave edin (merak etmeyin, aşın yağlı bir pilav olmuyor).

Önce harlı ateşte yağın kızmasını bekleyin. Sonra ateşi iyice kısın. Sık sık karıştırarak soğanlar şeffaflaşıp tatlı pembe bir renk alana kadar ağır ağır pişirin. Hiç tuz eklemeyin, soğanlann tadı tatlı olacak. Kavrulması 25-30 dakika sürer.

Mercimek güzelce yumuşadığında içine yıkanıp süzülmüş bulguru ve 1/4 su bardağı zeytinyağını ilave edin. Bir kere karıştırın. Bulgurun iki parmak üstüne çıkacak kadar su olmalı tencerede. Gerekirse kaynar su ilavesi yapın. Benim mercimeğin yumuşaması 20 dakika sürdü ve baştan koyduğum su bulgurun güzelce pişmesine yetti. Eğer mercimeğinizin yumuşaması daha uzun sürerse suyu daha fazla buharlaşır ve su eklemek gerekebilir.
Mercimekle bulgurun suyunu kontrol ettikten sonra tuzunu serpin.

Kapağını örtün. Önce harlı ateşte kaynasın. Sonra ateşi kısın. Bulgur yumuşayıp suyu tamamen çekene kadar, kaşık vurmadan, yaklaşık 20 dakika pişirin. Piştiğinde üstü göz göz olacak.
Pilavı dikkatlice, ezmeden karıştırıp bir servis tabağına boca edin. Üzerine yağıyla birlikte kavrulmuş soğanı dökün. Soğanla karıştırmadan sofraya getirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık