Mumbar Dolması Tarifi

07.01.2017
2.775
A+
A-
Mumbar Dolması Tarifi

Mumbar Dolması Tarifi

Malzemeleri:

1 demet mumbar,

1 kg kemiksiz kuzu kıyması,

1 kg baldo pirinç,

1 çay bardağı zeytinyağı,

3 yemek kaşığı karabiber, (Damak tadınıza göre arttırabilirsiniz)

1 demet maydanoz,

3 yemek kaşığı tuz,

2 soğan (Orta boy).

mumbar-dolmasi-450

Hazırlanışı:

Mumbarları iyice yıkayın ve boyları 30 cm kadar olacak şekilde kesin. Soğanları, yemeklik soğandan az daha küçük olarak doğrayın. Maydanozun saplarını ayıklayın ve ince ince kıyın. Pirinçleri de yıkayıp, maydanoz, soğan, satır kıyması, karabiber, tuz ve zeytinyağını bir araya getirerek harmanlayın.

İç malzemeyi hazırladıktan sonra, mumbarları doldurmaya başlamadan önce bir ağzını bağlamanız lazım. Yaklaşık 9-10 cm boyunda ipler keserek, mumbarların ağızlarını bunlarla bağlayın. Bağlı olmayan öbür tarafını ise, önceden kesilmiş bir pet şişenin ağzına geçirin ve harmanladığınız malzemeyi mumbara doldurun. Dolum işlemini yaptıktan sonra diğer tarafını da iple bağlayın. Yarım tencereden biraz daha fazla suya 1 yemek kaşığı tuz atarak karıştırın. İçi dolu olan mumbarları iğneyle 5-6 yerinden delin.

Yukarıdaki işlemlerin ardından, mumbarları suyun içerisine koyun ve 1 saat kadar kaynar suda haşlayın. İçinden bir tanesini alarak kesin ve pişip pişmediğini kontrol edin. Şayet pişmemiş ise, kontrol ederek haşlama işlemine devam edin. Mumbarlar piştikten sonra, bir kaba alın ve üzerine örtü örtün. Bir müddet bekleyerek dinlendirin.

Doldurulan ve delinen mumbarları bu suyun içine koyun. 1 saat mumbarları kaynar suda haşladıktan sonra içinden bir tanesini alın ve kesin. İçinin pişmesini kontrol edin. Pişmemişse kontrollu bir şekilde haşlamaya devam edin. Pişen mumbarlar bir kaba alınır ve üzerine bir örtü örtülür. Biraz bekletilerek dinlendirilir. Sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.