Nefis Omlet Tarifi

01.03.2018
1.269
A+
A-
Nefis Omlet Tarifi

Nefis Omlet Tarifi

Pek çok çeşidi olan omlet peynirli, kaşarlı, sucuklu, mantarlı ve karışık olarak yapılabilmektedir. Kimileri sadesini sever. Öğrencilerden ev hanımlarına kadar her kesime hitap eder.

Omlet İçin Gerekli Malzemeler;

  • 2 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
  • Yeteri miktarda karabiber ve tuz
  • 1 çay kaşığı kadar kekik
  • 1 çay kaşığı kadar mısır unu
  • Birkaç adet çeri (cherry) domates

omlet

Omlet’in Yapılışı;

Yukarıdaki malzemeler bir kişilik omlet tarifi için geçerlidir. Kişi sayısına göre ayarlama yapılabilir. Malzemeler temin edildikten sonra bir kasenin içerisine yumurtalar kırılarak çırpılır. Karabiber, tuz, mısır unu ile kekik ilave edilir. Çok iyi karışması halinde omlet başarı ile yapılmış olur. Mısır unu bulunması nedeniyle iyice karıştırmak gerekir.

Diğer yandan baharatlar konusunda kekik damak tadına uymuyorsa konulmayabilir. Genel itibariyle kekik ile yumurtanın iyi bir ikili oluşturduğu bilinir. Bu konuda tercih tamamen kişiye kalmıştır. Karışım, omletin pişirileceği tavada ısıtılır. Üzerine tereyağı konularak eritilir ve bir müddet kızartılır.

Çırpılmış olan malzemeler tavanın üzerine dikkatlice dökülür. Tava hafifçe sallanır. Omlet içeriğinin tavaya tamamen eşit yayılması temin edilir. Pişirme süresi ise sadece 15 saniye ile sınırlı tutulmalıdır. Bu konuda süre iyi kullanılmalıdır.

Bu şekilde pişirilen omlet servis tabağına koyulur. Yanına çeri (cherry) domatesler ile maydanoz dalları ile göze hoş görülen bir sunum hazırlanır. Afiyet olsun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.