logo

Nohutlu İşkembe Tarifi


7 yıl önce
18.057 kez görüntülendi

Nohutlu İşkembe Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Nohutlu İşkembe Tarifi

Nohutlu işkembe sık yapılan bir yemek değilse de, önemsenen bir yemektir. Pişirilme usulünün benzerliği nedeniyle, aslında bir tür yahni olduğu söylenebilir. Aşağıdaki tarif, 1 ürk yemeklerinin piri Ekrem Muhittin Yeğen’in kitabından alınmıştır. Tarifte, işkembenin nasıl temizleneceği de anlatılıyor, ancak günümüzde sakatatçılar adeta makinede yıkanıp kar beyazı haline getirilmiş işkembe sattıklarından, bu faslı atlamakta bir sakınca yok…

Malzemeler:
1 kg. civarında temizlenmiş dana veya kuzu işkembesi
300 gr. nohut (akşamdan ıslatılmış)
8-10 su bardağı su
3 çorba kaşığı tereyağı
3 adet orta boy soğan
2 adet orta boy domates
1 çorba kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı acı biber salçası veya 1 tatlı kaşığı acı pul biber (isteğe bağlı)
1 tatlı kaşığı sumak
1-2 çay kaşığı tuz

nohutlu işkembe
Yapılışı:
İşkembenin pişmesi uzun sürdüğü için, en iyi yöntem düdüklü tencere kullanmaktır. Akşamdan ıslatılmış nohutları başka bir tencerede biraz yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 20 dakikü) pişirin. Ardından, bir tencerede soğanı tereyağında pcnıbclcştirin.

Domates ve salça ekleyerek yağla iyice karışıncaya kadar (1-2 dakika) çevirin. Haşlanmış nohutları sal-çalıyağa katın. Pişmiş işkembeyi ince ince kıyın, suyuyla birlikte nohutların olduğu tencereye atın, tuz ekleyin. Bu şekilde su sos haline gelinceye, nohutlar da yumuşayıncaya kadar orta ateşte pişirmeye devam edin.

Bunun için 30-40 dakika yeterlidir. Uzun pişirme süresi suyun helmelenmesini sağlar ki, bu da yemeğe lezzet katar. Ekşili sevenlere servis esnasında üzerine sumak serpmelerini öneririm.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık