Oktay Usta Sütlaç Tarifi

19.04.2013
6.988
A+
A-

Oktay Usta Sütlaç Tarifi

Sütlaç Türk mutfağında bir klasiktir. Fatih Sultan Mehmet’in mutfağında yapılan sütlü aş da muhtemelen sütlaçtır. Sütlaç yakın zamana kadar sadece sütle pişen pirincin üzerine şeker dökülerek yapılırdı. Oysa günümüzde şeker pişirme esnasında katılır. Muhallebicilerin sütlaçları biraz daha karamelizedir. Bu şekilde hem çok lezzetli olur, hem de daha güzel görünürler. Bu işlem için eskiden sütlaç kül üzerinde demlendirilir, böylece sütün kaymağının üste çıkması sağlanırdı. Hatta iyi kaymak bağlaması için bal mumu da katılırmış. Bugün artık öyle bir sabır kalmadığı için bu işlemi bazı muhallebiciler yumurtayla yapıyorlar. İyi bir sütlacın üzerinin şeklinden ziyade kıvamının nasıl olduğu önemlidir. İdeali kıvam ağızda ağır ağır yayılmasıdır. Kaşığı alınırken de kesilmeyip suluca olmalıdır.

Malzemeleri: – 1,5 litre süt
– 150 ml.su
– 5 çorba kaşığı pirinç sıcak suda ıslatılmış
– Yarım çay kaşığı tuz
– Yarım su bardağı toz eker
– l adet nohut büyüklüğünde damla sakızı (isteğe bağlı)

Oktay Usta Sütlaç Tarifi

Yapılışı:Suyu sütle karıştırın, tuzu ekleyip kaynatın. Islatılmış pirincin üzerinden biraz su geçirip kaynamakta olan süte ekledikten sonra sürekli karıştırarak pişirin.

Çok kabarırsa ocağı ara ara kısıp açarak bir denge oluşturun. (Süt tencerede en az 8-10 cm. derinlikte olmalıdır.) Pirinçler iyice piştikten sonra (20-25 dakika) şekeri yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak ekleyin.

Kıvam bulması 30-45 dakika sürer. İsterseniz ocaktan indirmeden bir süre önce damla sakızını katın. Sütlacı servis yapacağınız kaselere dökün. Soğuduktan ve buzdolabında bir süre beklettikten sonra servis yapın.

Fırın Sütlaç Tarifi

Tarifine göre pişirilen sütlacı fırına dayanıklı kaselere dökün. Kaseleri soğuk su dolu bir fırın kabına yerleştirin. 200 °C de üstten ısınan fırının Üst kısmında 20 dakikaya da Üzeri güzelce yanıncaya kadar fırınlayın. Soğuduktan sonra servis edin. Ayrıca profesyonellerin yaptığı gibi denemek isterseniz; tenceresinde bıraktığınız yarım su bardağı sütlacı bir yumurta sarısı ile çırpın. Ilımış sütlaç taslarının üzerine gezdirdikten sonra fırına verin. Bu türlüsünün kızarmış yeri daha kalın olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.