Pancarlı Barbunya Çorbası

10.06.2013
2.841
A+
A-

Pancarlı Barbunya Çorbası

Rumlar, her yıl 24 Eylül’de mucizelerine inandıkları Ayia Thekla ikonasını ziyaret etmek için yalınayak Büyükada’nın Aya Yorgi Tepesi’ndeki manastıra çıkarlar. Manastıra ulaşıldığında bir mum yakılır veya kandile yağ eklenerek adaklar adanır. Rumların geleneği olsa da Müslümanların da bugün adak adamak için adaya aktığını biliyorum. Sonbahar Büyükada’yı ziyaret etmek için güzel bir zaman. Sakin, huzurlu. Aya Yorgi’ye gidip adağınızı adadıktan sonra sahile inip güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bugünün yemeği yazıyla pek ilgili değil. İçimden öyle geldi, izninizle.
Çok sevdiğim bir İtalyan çorbası vardır, “minestrone”. Bu çorba onun bir benzeri. İtalyanlar minestroneyi ilk gün bu şekilde yiyor, ertesi gün değiştirmek için içine bir avuç makarna atıyorlar.

Çok bereketli bir çorba bu. Her sebzeden birer tane bile koysanız koca bir tencere çorbanız oluyor. Eh olsun, şifalı, lezzetli, iştah açıcı nasılsa. Ben pişirdiğimde hiç bıkmadan günlerce yiyebiliyorum. (Taze barbunyayı bolca alıp
ayıklayın, yıkayıp ufak poşetlerde buzluğa koyun. Böylece kışın da aynı çorbayı pişirebilirsiniz.)

Pancarlı Barbunya Çorbası

Malzemeleri:

1 adet soğan
1 adet patates
2 ufak kereviz (kerevizin yaprak ve saplarını da kullanın)
3 adet yerelması (arzuya göre)
1 adet havuç (küçükse 2 adet)
2 adet ufak kabak 4-5 diş sarmısak
1 su bardağı taze barbunya
1 adet pancar
2 çorba kasığı zeytinyağı
1 su bardağı domates püresi (veya 1 tatlı kaşığı salça) 3-4- bardak su (sebze suyu veya et suyu kullanabilirsiniz) tuz, karabiber, pul biber, kuru nane

Yapılışı: Bu çorbayı yaparken suyu ve domates püresini tencereye koyarak tencereyi ocak üstüne koyun. Sonra sırayla sebzelerimi doğrayıp tencereye atıyorum.

Önce soğan, sonra kereviz, pancar, havuç. Çabuk pişen sebzeler (patates, kabak gibi) en sona kalıyor. Barbunyayı da baştan atabilirsiniz. Uzunca pişecek. Piştikçe özleniyor, sebzelerin tüm aroması birbirine karışıyor.

Tuzunu, baharatını da baştan koyuyorum ama yağını en sona bırakıyorum. Nefis oluyor bu barbunya çorbası mutlaka denenmeli.!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.