Salatalıklı Mücver Tarifi

10.01.2014
3.479
A+
A-

Salatalıklı Süzme Yoğurt Sosu İle Şekilsiz Mücver Tarifi
Malzemeleri:

Mücver için
1 kilogram kabak
Tuz
4 adet yumurta
200 gram un
3 gramlık paketlerden bir paket kabartma tozu
150 gram beyaz peynir
1 demet maydanoz
1 demet taze soğan
1 demet dereotu
Taze çekilmiş karabiber
Sos için
2 adet salatalık 150 gram yoğurt
Yarım bağ taze nane
Tuz
Kızartmak için fındık yağı

salatalıklı mücver
Yapılışı:
Mücver yaparken en körpe ve sert kabakları seçtiğim için kabuklarını soymuyorum. Kabakları rendeleyip bir süzgece koyuyorum ve üstüne tuz serpiyorum. Kabak çok sulu bir sebze olduğu için mücver yapmadan önce suyunu sıkmak gerekiyor. Kabaklara önce yumurtaları yediriyorum, sonra unu ve kabartma tozunu ekliyorum. Beyaz peyniri ufalayıp karışıma ekledikten sonra ince ince kıydığım maydanoz, taze soğan ve dereotunu ekliyorum. Taze çekilmiş karabiberle lezzetlendirip dinlenmesi için buzdolabına kaldırıyorum.

Sosu için :Salatalığı el blendirında sıvı hale getirinceye kadar kıyıp süzme yoğurtla karıştırarak bir SOS hazırlıyorum. Naneyi ince ince kıyıp sosa ekliyorum. Naneyi bıçak yerine, salatalıkla birlikte el blendırında da kıyabilirsiniz.

Fındık yağını bir tavaya koyup 100’C kızdırıyorum. Yağa çorba kaşığıyla mücver harcından koyup altın şansı renk alana kadar kızartıyorum. Mücverleri yanında salalahklı süzme yoğurt sosuyla servis ediyorum.
Bu mücveri pişirmenin en iyi yolu, mücver harcını yağa elinizle atmaktan geçiyor. Avcunuzu kaşık gibi kullanıp bir parça harç alarak yavaşça kızgın yağa bırakmakta fayda var. Böylece şekilsiz ama iyi pişmiş mücverler yapmış oluyorsunuz. Elinizi yakmaktan korkuyor ya da kirletmek istemiyorsanız çorba kaşığı kullanmanızı öneriyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.