logo

Su Böreği Tarifi


7 yıl önce
3.578 kez görüntülendi

Su Böreği Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Su Böreği Tarifi
Malzemeler:
Hamuru için:

350 gram un
3 adet yumurta
1 çorba kaşığı tuz
2 kahve fincanı nişasta
(yufkaları açmak İçin)
içi
300 gram beyaz peynir, ufalanmış
1 tutam kıyılmış maydanoz
7-8 kaşık tereyağı, eritilmiş
Yapılışı:
Elenmiş unun ortasına yumurta, su ve tuzu ekleyip yoğurun. Sert bir hamur olmalı. Hamuru iyice doğurduktan sonra 8 eşit parçaya ayırın. Hepsini az yassıltın üzerlerine nemli bir bez örtün ve yarım saat dinlenmeye bırakın. Dinlendirilen hamurlardan ilkini böreğin pişirileceği tepsinin kenarından 10’ar cm. geniş açın, inceliği ise ancak 1-2 mm. yani çok ince olmalıdır. Açılmış bu yufkayı yağlanmış yuvarlak tepsiye döşeyin. Kenarlarından sarkacaktır. Üzerini yağlayın.

su böreği
İkinci yufkayı açtıktan sonra geniş bir tencerede kaynamakta olan suya bırakın. Yumuşayınca ters çevrilmiş bir kevgire alın. Üzerinden soğuk su geçirin. Kevgirin üzerinde mümkün olduğunca bir bezle kurulayıp yağlanmış olan tepsideki yufkanın üzerine yerleştirin.

Yufka büyük ise çok sıkıştırmadan yine de tepsiye yerleştirilmeli. (Muntazam yerleşmesi gerekmez.) Diğer iki yufkayı da aynı işlemden geçirin. Dördüncü yufkanın üzerine tüm içi döşeyin. Diğer üç yufkayı aynı işlemden geçirip birbirinin üzerine döşeyin.

Son yufkayı suda pişirmeden tepsinin üzerine yerleştirin. En alttakinin sarkan kenarlarını bunun üzerine kapatın ve tepsiyi kısık yanan gaz ateşinin üzerine oturtun. Ocak yeteri kadar büyük değilse (İki birbirine yakın gaz ateşi olursa ısı çok daha eşit dağılır.)

Artan tereyağının yarısını böreğin kenarına aralıklarla bırakın. Tepsinin her tarafının ateşten faydalanması için çevire çevire pişirin. Ara sıra ıspatula yardımı ile kenarlarını kaldırıp kızarıp kızarmadığını kontrol edin.

Altı tamamen kızaran böreği aynı büyüklükte başka bir tepsiye ters yüz  ederek yerleştirin, kalan yağ. kenarlardan dökün ve yine çevire çevire kızartın. Her iki taraf, da kızardıktan sonra 15 dakika dinlendirin, 6 cm.lik karelere kesin ve hemen servis yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık