Çökelek Nasıl Yapılır?

30.01.2014
21.287
A+
A-

Çökelek Nasıl Yapılır?

Yoğurt yağ için yayıkta çalkanır. Yağı alındıktan sonra geri kalan ayran büyük tencerelerde kaynatılır. İndirilir. İnce Amerikan bezinden yapılmış torbalarda süzdürülür. Torbada kalan çökelektir. Tuzlanarak peynir gibi kullanılır. Veya sırlı küplere veya deriye basılır.

Tarifi : Süt sağılıp süzüldükten sonra teneke veya kalaylı kaplara konur. Bu kaplarda bir müddet bekletilen süt yoğurt gibi tutar. Daha sonra yayıklara boşaltılır. Ve üzerine bir miktar ılık su ilave edilerek yağlar toplanıncaya kadar yayılır (çalkalanır). Yağı tamamen alındıktan sonra geriye kalan kısmı yine kalaylı kaplara boşaltılır. Ve hafif ateş üzerine bırakılarak ısıtılır.

çökelek nasıl yapılır

Sonra dinletmeye terk edilir. Bir müddet sonra sütün bakiyesi kapların dibine çöker. Üzerinde kalan gök renkteki suyu döküldükten sonra tortu kısmı torbalara konur. Ve üzerine taş bastırılarak suyu tamamen süzdürülür. Bu şekilde elde edilen çökeleğe çiğ çökeleği denir ki çökeleğin en makbulü budur. Böylece yendiği gibi kış içinde tuzlanarak küplere basılır. Bazen aralarına peynir ufalanarak ilave edilir. Bu hazırlanan çökelek basılı küpler toprak içine baş aşağı dikilir. Kışın ihtiyaç hasıl olunca çıkarılır.

Nasıl Yapılır?

Ayranı kapalı testilere koyarak ağzını kapatırlar. Kapalı testileri serin bir yerde muhafaza ederler. Bunun için en iyi yer toprak altıdır. Kışta testiyi yerin altına koyarak güzün çıkarırlar. Katılaşmış olan çökeleği şekerle karıştırarak yerler.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rumeysa dedi ki:

    Ustam çiğ sütü ne kadar kaç saat bekleyeceğim cokelek için