Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır?

24.10.2016
3.361
A+
A-
Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Salça Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan ürünlerden biri salçadır. Özellikle tencere yemekleri için, salça vazgeçilmezdir. Salçayı sağlıklı bir şekilde kullanmak için, küflenmemesine dikkat etmek gerekir. Salça küflendiği zaman, üzerinde oluşan küflerin içerdiği bakteriler salçanın tamamın kaplar. Bu nedenle salça küflendiği zaman, üstünü alıp, kalanını kullanmak doğru bir davranış değildir. Salçanın tamamında gözle görülmeyen bakteriler oluştuğu için, kullanmamak daha sağlıklıdır.

Salça nasıl saklanır, salça saklanırken nelere dikkat etmek gerekir, salça saklama yöntemleri nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Salçayı marketten aldıktan sonra uzun süre kullanacaksanız, küçük cam kavanozlara salçayı bölün. Salçayı kaşıkla sıkıştırıp, aralarında boşluk kalmasına engel olun. Salçanın üstünü düzelttikten sonra korumak için, üzerine kaplayacak kadar zeytinyağı dökün. Kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Bu yöntemle salçanız hava almadığı müddetçe paslanmayacaktır.

salcada-kuf-450

Salçayı saklamak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise dondurmadır. Salçayı dondurmak için, buzdolabının buz kaplarına salçayı doldurun. Buz kaplarını donması için buzdolabına koyun. Bir gece beklettikten sonra tekrar buz kaplarını çıkarıp, salçaları boşaltın. Buzdolabı poşetine koyup, salça küplerini dondurucuya atabilirsiniz. Bu yöntemde salçalar tek kullanımlık olduğu için, bozulma riski yok denecek kadar azdır.

Salçanın ekşi tadından hoşlanmıyorsanız, salçayı bir bardak kadar zeytinyağı ile kavurun. Kavurma işleminden sonra salçanızın rengi biraz koyulaşacaktır. Kavurma yöntemi ile salçanın ekşi tadı gider. Bu şekilde salçayı bozulmadan ve ekşimeden uzun süre kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevgi piskin dedi ki:

    Biz salçayı biraz çekişinceye kadar güneşlendirriz kurumaması için arada karıştırırız daha sonra içine biraz tuz azda zeytinyağı koyup karıştırırız koyacağınız kaplara bastırarak koyarız bir kış dışarda muhafaza edilir.hiç bisey olmaz