Ekmek Yapma Makinası için Ekmek Tarifi

09.12.2013
9.422
A+
A-
Ekmek Yapma Makinası için Ekmek Tarifi

Ekmek Yapma Makinası için Ekmek Tarifi
Malzemeleri:
– 2,5 kup un 8 elerseniz daha iyi kabarır )
– 300 ml. ılık su ( kışın ılık, yazın oda sıcaklığı )
– 1,5 yemek kaşığı veya 1,5 TBSP sıvıyağ
– 1 yemek kaşığı veya TBSP süt tozu
– 1 yemek kaşığı veya TBSP toz şeker
– 1,5 çay kaşığı veya TSP tuz
– 1,5 Çay kaşığı veya TSP kuru maya

eym ekmek

Yapılışı:  Ekmek yapma makinenizi menü kısmından 1 numaralı programa getiriniz. Daha sonra sırası ile 300 ml. ılık suyu ilave ediniz. içerisine 1,5 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyiniz. Sırası ile süt tozu, toz şeker, tuzu ekleyiniz ve karıştırınız. Su ile bir olduğunda malzemeler unu ilave ediniz.

Daha sonra en üstte su ve tuza temas etmeyecek şekilde 1,5 çay kaşığı maya ekleyiniz.  Daha sonra Ekmek yapma makinenizi çalıştırınız. En az 3,15-3,25 saat çalıştırmanız gerekir. Genelde makinelerin bütün markalarında 1 numara bu şekildedir.

Eğer ekmeğinizin kabuğunun daha karamelize olmasını istiyorsanız toz şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Eğer ekmeğinizin daha leziz ve dayanıklı olmasını isterseniz bu seferde su yerine süt kullanabilirsiniz.

– Ekmeğinizin kabukları kalın ve sert olursa un miktarını azaltmalısınız.

– Ekmeğinizin üst kabuğu yeterince kızarmazsa makinenizi pişirme moduna alarak 5 dakika daha pişirebilirsiniz. Ekmeğiniz makinenin üst kapağına ne kadar yakın olursa rengi o kadar açık olacaktır. Ekmeğinizin kabuk rengi şekerle ilgilidir. Ne kadar çok şeker koyarsanız o kadar koyu olur. Fakat fazla şeker kaçırırsanız kabuk sert olabilir. Afiyet olsun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.