Keşkek Tarifi

03.07.2014
5.737
A+
A-
Keşkek Tarifi

Keşkek Tarifi
Malzemeleri:
1/2 kilogram yarma buğday
1 adet kuzu gerdan
1 su bardağı nohut
Tereyağı
Yeteri kadar su
Tuz

Yapılışı:  Nohut akşamdan ıslatılır. Buğday sabaha kadar ağır ateşte pişirilir (geleneksel tarifte bu şekilde olsa da siz sabahtan ocağa koyup arada karıştırmak suretiyle kısık ateşte akşama kadar pişirebilirsiniz). Sabaha suları süzülen nohut etle birlikte buğday tenceresine katılır. Pişirmeye devam edilir. Nohutlar ortadan yarılıp, etler iyice dağıldıktan sonra, yemeğin içine bir kaşık tereyağı atılıp ocaktan alınır. Tüm işlemin sonunda bir Amasya geleneği olarak iş evin erkeğine kalır.

keşkek tarifi

Bu aşamaya özeme denir. Özeme ancak evin beyleri tarafından yapılır. Bu Amasya’da bir törendir. Kalın bir tahta kaşıkla keşkek güzelce dövülür. Artık yemek servise hazırdır. Üzerine tereyağında yakılmış nane ve kırmızı pul biber gezdirilerek servis edilir.

Not: Keşkek temel pişirme mantığı aynı olmakla birlikte yapıldığı yöreye göre ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Bu tarifte Amasya’nın keşkeği anlatılmaktadır.

Amasya’da keşkeğin içine arzuya göre çemen de ilave edilir. Eskiden evlerde keşkek dövmek için ayrı, kalınca bir kaşık olurdu. Şimdi işimizi biraz daha uzatsa da onun yerine normal tahta kaşık da kullanabiliriz. Etimizi buğday ve nohutla birlikte toprak tencerede mahalle fırınına vermek imkânımız var ise lezzeti artacaktır. Bu durumda özeme aşaması fırından geldikten sonra yapılmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.