Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

16.11.2016
10.378
A+
A-
Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

Tuzlu Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır?

Kahvaltı kültürü her ülkede farklıdır. Türklerin kahvaltı sofralarında vazgeçilmez olan zeytinlerin en iyi zeytinler ege bölgesinde yetişmektedir. Pazar ve marketlerden hazır yapışmış, yemeye hazır yeşil veya siyah zeytin bulunabilse de en güzeli ham olarak alıp kendinizin yemeye hazır hale getirmesidir ki bir kez bu tada alışınca bir daha hazır alınan zeytinlerden yiyemezsiniz. Siyah zeytin evlerde yapılmış olsa da, hazır alınmış olsa da bazen tuzu fazla olabilir. Bu durumla sık karşılaşan kişiler tuzlu zeytinin tuzu nasıl alınır, sorusunun cevabını çoktan bulmuşlardır.

Yiyebileceğiniz kadar bir miktar zeytin bir kaba alınarak sabah yiyecekseniz akşamdan üzerine sirke koyularak bekletilmelidir. Zeytinlerin tuzu sirkeye geçecek, tuzu azalmış olacaktır. Sabah zeytinleri yemeden on dakika kadar önceden sirkenin içinden çıkararak çeşme suyunda bekletilirse sirke kokusu da kalmayacağından afiyetle yemeye hazır olacaktır. Bir kap içindeki zeytinlerin içine dörde bölünen bir adet patates ve su ilave edilmesi ve birkaç saatlik bekleme süresinden sonra da zeytinlerin fazla tuzu alınabilmektedir.

zeytin

Zeytinlerin sunuma hazırlanması

Tuzu tam istediğiniz gibi oldu şimdi de nasıl saklayacak ya da sofraya nasıl çıkaracağımıza bir bakalım. Zeytinler mutlaka bir cam kavanozda, içine biraz çiçek yağı ilave edilerek tercihen buzdolabında saklanmalıdır. Arada bir kavanozu alt üst edilirse çiçek yağı zeytinlerin her yerine bulaşarak koruyuculuğu artacaktır. Yemek istenildiği zaman kavanozdan çıkarılan zeytinler bir kaba alınıp üzerine zeytinyağı ve limon dilimleri ya da limon suyu ilave edilir. Seven varsa zeytinlerin üzerine kırmızıbiber, kekik gibi baharatlar da eklenebilir. Umarız açıklamalar zeytinin tuzu nasıl giderilir, yemeğe nasıl hazır hale getirilir sorusuna faydalı bir cevap olabilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.