Zırbaç Tarifi

12.03.2012
4.351
A+
A-
Zırbaç Tarifi

Zırbaç Tarifi
Malzemeleri: 1 kilo yağlı koyun eti (veya 1 tavuk), yarım litre su,
3 gram tarçın,
25 gram toz şeker,
100 gram badem içi,
3 gram darıfülfül (veya karabiber),
3 gram kişniş,
3 gram dövülmüş damla sakızı,
1 çorba kaşığı tuz,
1 bardak sirke,
3 gram safran

Yapılışı: Eti iyice temizleyip kuşbaşı iriliğinde parçalara doğranmalı ve iyice yıkamalı, tuz ve tarçınla harmanlayıp bir tencereye koymalı. Üstüne yarım litre su da döktükten sonra kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı ve eti ilik gibi oluncaya kadar pişirmeli. Beri yanda sirkeyle toz şekerini iyice karıştırıp şekeri eritmeli.

Zırbaç Tarifi

Sonra buna makineden geçirilerek kıyılmış veya havanda dövülmüş, kavrulmuş 50 gram badem içini katmalı. 3 gram dövülmemiş karabiber (veya karabiberin koku ve tadını andıran, çiçek bezelyesi gibi kabuğu içinde satılan ve adına darıfülfül denilen bahardan 3 gram), 3 gram kişniş, 3 gram dövülmüş damla sakızı ve 3 gram safranı katıp iyice karıştırmalı.

Eti ateşten indirmeden birkaç taşım önce sirkeli karışımı içine dökmeli ve birkaç taşım birlikte kaynatmalı. Tencereyi ateşten indirince servis tabağına boşaltmalı ve mevsimine göre bir-iki dakika ılımaya bırakmalı.

Bu arada kalan 50 gram kavrulmuş badem içini filetoları doğranmalı ve bununla servis tabağını süsleyip servis yapmalı. Yemekte fazla şekerden hoşlanmayanlar zırbaçla konulacak şeker miktarını azaltabilecekleri gibi isteyenler sirkeyi de çoğaltıp azaltabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.