Baharatlı, Sebzeli Kızarmış Ekmekler

16.12.2013
3.291
A+
A-
Baharatlı, Sebzeli Kızarmış Ekmekler

Baharatlı, Sebzeli Kızarmış Ekmekler

İtalya’da, Bruschette bir çeşit açık sandviçtir ve muhtemelen kızarmış ekmek üzeri peynir fikrinin orijinal kaynağıdır. Genelde koyu gri renkteki doğal ekmek mayasından yapılır ve normal hamurdan daha fazla su içerir.

Aynı zamanda kalın bir kabuğu vardır, bu yüzden nem ekmeğin içinde korunur ve satın alındıktan bir hafta sonraya kadar tüketilebilir, iyi bir markete ya da çiftçi pazarına bakarsanız bulabilirsiniz. Bulamazsanız iyi kalitede yuvarlak somun ekmeği de iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Ekmek 1 cm. kalınlığında dilimlenip barbeküde kızartılır evde kolaylık sağlaması açısından döküm tavada da yapılabilir. Daha sonra kesilmiş bir diş sarımsak ile birkaç kez hafifçe ovuşturulur, üzerine saf sızma zeytinyağı serpilip tuz ve karabiber ekilir.

Kullanılacak malzemeler kıyılmış otlardan ya da fesleğenle ezilmiş domatesten, terbiye edilmiş sebze ya da güzel peynirlere, kuşbaşı kesilmiş yengeç etine kadar arzu ettiğiniz ölçüde mütevazı ya da gösterişli olabilir. Tek kural ekmeğin üzerine koyacağınız malzemelerin taze ve özenle pişirilmiş olmasıdır. Bir sonraki sayfada en sevdiğim bruschette malzemelerini bulabilirsiniz. Her biri 4 ila 6 dilim içindir.

sebzeli kızarmış ekmek

Büyük bir somununuz varsa ikiye bölün, sonra l cm. kalınlığında çapraz olarak dilimleyin. Bu dilimleri barbeküde ya da döküm tavada çift taraflı gevrekleşene kadar kızartın ve her dilimi kesilmiş bir diş sarımsak ile hafifçe ovuşturun.

Üzerlerine saf sızma zeytinyağı serpip tuz ve karabiber ekin. Kızarmış ekmeği bu şekilde yiyebilirsiniz, ancak kullandığınız yağın en iyisi olduğundan emin olun, aksi takdirde lezzetli olmayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.