Bol Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır?

28.10.2016
4.376
A+
A-
Bol Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır?

Türk milletinin yerli içeceklerinden biri de ayrandır. Ayran, yoğurttan yapıldığı için sağlık açısından son derece faydalıdır. Yemeklerle birlikte gazlı içecek yerine ayran tüketmek vitamin kaybını önlediği için çok daha sağlıklıdır.

Evde bol köpüklü bir ayran yapmak isterseniz bunu iki şekilde yapabilirsiniz.

Yayık ayranı gibi çalkalayarak yapabilirsiniz. Yayık ayranı en güzel torba yoğurdundan olur. Sütün yağı alınmamışsa ayranı çok daha bol köpüklü olur. Torba yoğurdundan bol köpüklü ayran hazırlamak için, derin bir kabın içine 2 yemek kaşığı torba yoğurdu koyun. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz kattıktan sonra mevsim yazsa birkaç parçada buz atabilirsiniz. Mikserle köpüğü çıkana kadar çırpın. Bol köpüklü ayranınız hazır demektir. Afiyetle içebilirsiniz.

kopuklu-ayran-450

Bol köpüklü ayran nasıl hazırlanır, bol köpüklü ayran hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerekir, konusunu konuşuyoruz. Bol köpüklü ayran hazırlamak için, derin bir kabın içine 2 su bardağı ev yoğurdu, 1 su bardağı süt ve 1 şişe maden suyu koyun. İçine yeteri kadar su ilave ettikten sonra mikserle ayranın yağı üste çıkana kadar çırpın. Bol köpüklü ayranınız hazır demektir. İçine birkaç damla taze nane yaprağı koyarak ayranınızı servis yapabilirsiniz.

Bu yöntemde ayranın içine sütün konulmasının nedeni, ev yoğurdunun keskin tadını yumuşatmak içindir. Özellikle ayran sevmeyen çocuklar için ideal bir yöntemdir. İsterseniz içine birkaç parça buz atabilirsiniz.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.