Et Nasıl Terbiye Edilir?

26.10.2016
7.119
A+
A-
Et Nasıl Terbiye Edilir?

Et Nasıl Terbiye Edilir?

Et terbiye işlemine aynı zamanda marine denilmektedir. Lezzetli bir et yemeği için eti pişirme tekniği çok önemlidir. Etin pişirme tekniğinin önemli olması birlikte etin marine edilmesi yani terbiye edilmesi büyük önem taşır. Özellikle kırmızı etin pişme süresi biraz daha uzun olduğu için bir gece öncesinden terbiye etmek çok önemlidir.

Kurban bayramı yaklaşırken hepimizi tatlı bir telaş sarar. Kurban etini nasıl en lezzetli şekilde pişirebiliriz. Yumuşak olması için ne yapabiliriz? Kaç saat dinlendirirsek et daha güzel olur?

Et yemeklerinde temel kural eti pişirmeden önce yapılacak yemeğe ve pişirme şekline göre uygun bir şekilde soslamaktır. Kırmızı et, bir gece önceden terbiye edilirse et hem daha çabuk pişer, hem de sosun tadını içine çeker.

et-nasil-terbiye-edilir

Et terbiye etme yöntemleri nelerdir, kırmızı et terbiye edilirken hangi malzemeler kullanılır, hangi malzemeler eti lezzet katar, konusunu konuşuyoruz. Kırmızı etten ızgara yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle işe sos hazırlayarak başlayın.

Bir kabın içine zeytinyağı, pul biber, karabiber, tuz, kimyon, biraz sirke, biraz limon suyu koyup güzelce karıştırın. Izgaralık hazırladığınız etleri hazırladınız sosa batırıp bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün ızgaralarınız pişmek için hazır olacaktır.

Yumuşak bir et pişirmek istiyorsanız, pişireceğiniz eti bir gece öncesinden süt ve zeytinyağına batırıp buzdolabında dinlendirin. Sütle marine edilmiş et kuzu eti gibi yumuşak olduğu pişme süresi de kısadır.

Afiyet olsun.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.