Evde Yoğurt Yapılış Tarifi

25.10.2016
2.442
A+
A-
Evde Yoğurt Yapılış Tarifi

Evde Yoğurt Yapılış Tarifi 

Sofraların vazgeçilmez gıdalarından biri yoğurttur. Yoğurt, kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle büyük küçük demeden herkesin tüketmesi gereken bir gıdadır. Yoğurdu marketten aldığınız gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Marketten aldığınız yoğurdun içinde bir takım katkı maddeleri olabilir. Marketten aldığınız yoğurt 3-4 günde ekşimiyorsa içerisinde katkı maddesi var demektir. Bu nedenle ev yapımı yoğurt yemek sağlık için daha faydalıdır.

Evde yoğurt yapmak son derece basit ve zevkli bir iştir. Evde yoğurt yapmak için öncelikle imkanınız varsa mahalledeki sütçünüzden doğal günlük inek sütü alın. Böyle bir imkanınız yoksa marketlerden günlük sütte alabilirsiniz.

Sütü güzelce süzdükten sonra tencereye boşaltıp, ocağı yakın. Sütü üstü köpüklenip 5 dakika kadar kaynattıktan sonra altını kapatıp bir kenara soğumaya bırakın. Yoğurdun kıvamının tam tutması için sütün sıcaklık derecesini güzel ayarlamak gerekir. Sütün sıcaklık derecesi ılıktan biraz sıcak olmalıdır.

yogurt-tarifi

Süte serçe parmağınızı batırın. Hafif parmağınızı yakıyorsa çalmak için hazır demektir. Bir kasenin içinde iki kaşık yoğurdu özeyin. Özediğiniz yoğurdun içine bir bardak kadar süt katıp iyice çırpın. Hazırladığınız karışımı sütün içine karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Yoğurdun üstüne kalın bir örtü örtüp sıcak bir yerde yoğurdu uyumaya bırakın.

Evde yoğurt nasıl yapılır, evde yoğurt yapmak için hangi malzemeler gerekir, evde yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Evde yaptığınız yoğurt içerisinde katkı malzemesi olmadığı için daha çabuk sulanır. Yoğurdunuzun kıvamının katı olması için çalarken içine bir iki tane küp şeker ya da bir tatlı kaşığı çay şekeri atabilirsiniz.

Yoğurdu mayaladıktan 4 saat sonra üstünü açıp buzdolabına kaldırın. Aksi takdirde yoğurdunuz ekşir. Yoğurdu cam kaplara ya da çömleğe çalarsanız hem suyu daha az olacaktır.

Afiyet olsun.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.