Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır?

24.10.2016
7.481
A+
A-

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır?

Ev yapımı yoğurtlar, hazır yoğurtlara oranla daha çabuk ekşir. Bunun nedeni ev yapımı yoğurtların içerisinde katkı maddesinin olmamasıdır. Yoğurdu uygun şartlarda sakladığınız zaman ekşime süresini uzatabilirsiniz.

Yoğurt mayalarken cam ya da çömlek kapları tercih edin. Cam ve çömlek kaplar yoğurdun ekşime süresini uzatırken, yoğurdun fazla sulanmasına engel olur. Sofrada yoğurt yeme alışkanlığınız varsa muhtemelen yoğurdunuz ekşimeden bitecektir.

Yoğurdun üzerine çıkan suyunu yoğurdun üzerinden alın. Yoğurdun fazla suyunu aldığınız takdirde yoğurdunuzu ekşimeden bir müddet daha buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yoğurdun ekşimemesi için ne yapılır, ekşiyen yoğurda ne yapılır, ekşiyen yoğurt nasıl değerlendirilir, konusunu konuşuyoruz. Yoğurdunuz ekşidiği zaman hemen çöpe atmayın. Yoğurdun suyunu süzdürdükten sonra ekşiliği gidecektir.

yogurt

Ekşiyen yoğurdun suyunu süzdürmek için temiz bir torbaya yoğurdu döküp suyunu süzdürün. Ekşiyen yoğurdunuzu torba yoğurdu olarak kullanabilirsiniz.

Ekşiyen yoğurttan torba yoğurdu yaptığınız gibi lor peyniri de yapabilirsiniz. Ekşi yoğurttan lor peyniri yapmak için, öncelikle yoğurdu sulandırıp ayran haline getirin. Ayran haline getirdiğiniz yoğurdu tencereye boşaltıp bir iki taşım kaynatın.  Yoğurdun suyu sapsarı olduğu zaman altını kapatıp yoğurdu soğuduktan sonra torbaya dökün.

Torbaya döktüğünüz yoğurdun suyunu tamamen süzmesi için üzerine ağır bir şeyle bastırın. Bir gece beklettikten sonra lor peyniri torbadan çıkarıp biraz tuzlayın. Saklama kabına koyup 3-4 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. İçine maydanoz koyup kahvaltılarda tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.