Kuru Fasülye Piyazı Tarifi

19.06.2013
86.561
A+
A-
Kuru Fasülye Piyazı Tarifi

Kuru Fasülye Piyazı  Tarifi
Malzemeler:

• 250 gr. kuru fasulye
• 6 adet yeşil biber
• 1 kahve fincanı zeytinyağı
• / bardak sirke
‘ 18 adet siyah zeytin
• 3 adet lop yumurta
• 1 adet büyük baş soğan
• yarım demet maydanoz
• Tuz
• 3 adet büyükçe domates

fasulye piyazı
Yapılışı:
Bir gece önceden suda bırakılmış kuru fasulyenin suyunu süzün. Sonra yeni su ilave ederek bir tencere içinde ateşe oturrun. Önce kuvvetli ateşte, su kaynamaya başlayınca da kısık ateşte fasulyeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. (Çok iyi yumuşasın, sonradan katılaşır.)

Sonra, fasulyeler içinde olduğu halde su iyice soğuyuncaya kadar bir kenara bırakın. (Tencereyi soğuk suya oturtmak suretiyle soğutmak da mümkün.)

Su soğuyunca fasulyeleri kalın delildi bir süzgece dökün. İyice süzüldükten sonra, bir çukur tabak veya kâseye alın. Üstlerine ¥4 bardak sirke ile bir miktar tuz ilave ederek 2-3 saat kadar bekletin.

Daha sonra sirkeyi süzün ve fasulyeleri bir tabağa koyun. Bunlara yarım ay şeklinde doğranmış ve bir miktar tuzla iyice ovulmuş, sonra da yıkanmış soğan ile kıyılırcasına ince doğranmış maydanozu ilave edin. Hepsini iyice karıştırın. Fasulyeleri tabakta düzgünce yayarak güzel bir şekil verin.

Tabağa yaymış olduğunuz fasulyelerin etrafına yarım parmak inceliğinde dilimlenmiş domatesleri sıralayın. Üstlerine, çekirdekleri çıkarılmış yarımşar zeytin oturtun. Tabağın tam ortasına da, uzunlamasına dörde kesilmiş yumurtaları papatya şeklinde yerleştirin. Yumurtaların etrafını, kordon şeklinde, çekirdek kısımları çıkarılmış ve ince doğranmış yeşil biberlerle çevirin.

Son olarak, bir kâseye 2 tatlı kaşığı tuz, kalan sirke ile zeytinyağını koyun. Çatalla üç beş defa çırpın ve tabaktaki fasulyelerin üzerine döktükten sonra servis yapın.
Sosu bol olsun, sonra çekip kuru olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. halil mutlu dedi ki:

  Sonun da kalan sirke derken ne kadar sirke yi kastediyor .. en basta beklettikten sonra suzdugumuz sirkeyimi kullanıcaz tekrardan

  1. admin dedi ki:

   evet. kalan sirkeden kasıt en baştaki ölçüden artan sirkedir. Süzdükten sonra elde ettiğiniz.

 2. ergün dedi ki:

  birgün önceden fasulyeleri soğuk sudamı ıslatıcaz kaynatmıcaz dimi

  1. admin dedi ki:

   evet soğuk suda ıslatacaksınız.