logo

Kuzu Gerdan Kebabı Yapılışı


8 yıl önce
31.490 kez görüntülendi

Kuzu Gerdan Kebabı Yapılışı
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Gerdan Kebabı
Malzemeleri: 1 adet koyun gerdanı,
2-3 Adet patates
2 baş soğan,
4 adet patlıcan,
1 adet limon
Yeterince tuz, biber.

Yapılışı: Gerdanı kasaptan alırken küçük parçalara böldürünüz. Bir tencere içinde kaynatınız. Kaynatırken haşlama suyuna bütün olarak soğanların kabuğunu soyup atınız.

Zaman zaman suyun üstüne biriken köpükleri kaşıkla alıp atınız. Gerdan eti iyice yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam ediniz. Öte yandan patlıcanları kömür ateşi veya fırında közleyiniz. Patlıcanlar iyice yumuşayıp, piştikten sonra kabuklarını soyunuz.

Gerdan Kebabı

Yarım limonu sıkıp, tuzla patlıcanları iyice ezip, hamur haline getiriniz. Altı düz bir sahana yaptığınız bu patlıcan ezmesini yayınız. Üstüne haşladığınız gerdan etlerini diziniz. Tuzlayıp bolca karabiber ekiniz. Üzerine bir miktar haşlama suyundan döküp, kısık ateş üzerinde ilik gibi oluncaya kadar ağır ağır pişiriniz. Sıcak sıcak ikram ediniz.

Kuzu Gerken Kebabı Fırında Yapılışı:
Bu yemeği fırında da yapabilirsiniz. Bir fırın torbası alıp içerisine yarım yemek kaşığı un koyarak etleri, ve istersek bütün olarak patatesleri ekleriz. 2 Baş soğan ve baharatınıda ekleriz.

Daha sonra torbayı bağlarız iki üç delik açarız. 200 derece de olan fırında 1,5-2 saat kadar ete ve fırına göre bu süre değişebilir pişirin. Servis ederken taze kekikte serpebilirsiniz. Nefis bir yemek olur. Tavsiye ederiz.

Kuzu Gerdan Kebabı Yapılışı Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık