logo

Sodalı Çıtır Tavuk Şiş Tarifi


3 yıl önce
5.612 kez görüntülendi

Sodalı Çıtır Tavuk Şiş Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Sodalı Çıtır Tavuk Şiş Tarifi

Gerekli Malzemeler

Bir kg tavukgöğsü,

1 orta boy yumurta,

1 adet soda,

4 yemek kaşığı un,

4 yemek kaşığı nişasta (mısır),

2-3 diş sarımsak,

Tuz,

1 yemek kaşığı susam.

sodali-tavuk-sis1414

Sodalı Tavuğun Hazırlanışı

Öncelikle tavukgöğüsleri kuşbaşı şeklinde doğranarak bir kaç içerisine alınır. Bir kenara bırakılan tavukgöğüsleri bir süre dinlendirilir. Daha sonra tavukgöğüslerinin harç malzemesinin yapımına geçilir. Harç için derin bir kap içerisine maden suyu eklenir. Yumurta kırılarak soda ile birlikte önce karıştırılır. Daha sonra sarımsaklar rendelenir. Un ve nişasta topaklanmaması için azar azar eklenmelidir. Güçlü bir çırpıcı ile unlar pürüzsüz bir hal alana kadar çırpılmalıdır.

Pürüzsüz bir kıvam elde edildikten sonra doğranan tavuklar karışımın içerisine eklenerek bir süre bekletilmelidir. Bu sayede tavuklar çok daha yumuşak olacaktır. Buzdolabında bir saat kadar bekletilen karışımın içerisine 1 yemek kaşığı susam eklenerek karıştırılır. Tavuklar buzdolabından çıkarıldıktan sonra çöp şişlere dizilmelidir. Çöp şişler uzun olduğundan dolayı ortadan ikiye ayrılması gerekmektedir. Çöp şişlere 3 ya da 4 adet tavukgöğüsleri dizilmelidir.

Çöp şişlere tavukları dizme işlemi bittikten sonra bir tava içerisine sıvı yağ eklenir. Yağ yüksek ateşte iyice kızdırılmalıdır. İyice kızdırılan yağların içerisine çöp şişler atılır. Fazla yağın alınması için bir tabak içerisine havlu kâğıt serilmeli kızaran çöp şişlerin fazla yağı bu şekilde çekilmelidir. Çöp şişler sıcak olarak servise hazır hale getirilir.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık