Taze Fasulye Konservesi

16.09.2015
2.390
A+
A-
Taze Fasulye Konservesi

Taze Fasulye Konservesi

Malzemeleri:

2 Kilogram taze fasulye,

6 adet domates, ( mevsiminde Çanakkale tercih edin)

7-8 çorba kaşığı zeytinyağı,

2 tatlı kaşığı tuz,

1 Su bardağı sıcak su

Yapılışı:

Fasulyeleri yıkayın ve süzün. Fasulyelerin uçlarını kopararak aşağı doğru çekin kılçıkları varsa çıkarlar.

İsterseniz fasulyeleri zeytinyağlı yaparım derseniz uzun bırakıp ortadan kesin isterseniz ortadan kırın.

taze-fasulye-konservesi

Domateslerinizi Çanakkale kullanırsanız su eklemenize gerek yok. Fakat Çanakkale değilse biraz su ekleyebilirsiniz.  Domateslerin kabuklarını soyun ve rendeleyin. İsterseniz bıçak ile de doğrayabilirsiniz.

Tencereye biraz zeytinyağı koyun. Domatesleri ekleyin ve suyunu salana kadar pişirin. Daha sonra fasulyeleri ekleyin. Tuzunu koyun ve sararana kadar kavurun. Fasulyeleri fazla kavurmayın. Sadece renk değiştirmesini sağlayın.

Fasulyeler renk değiştirince domates yeterli suyu salmadıysa biraz göz kararı sıcak su dökün. Fakat domates su salarsa asla su dökmeyin. Su eklerseniz orta ateşte 5 dakika kaynatın.

Konserve yapacağınız kavanozların içerisine kaynarken fasulyeleri doldurun. Ağzına kadar doldurmayın 2-3 cm lik boşluk bırakın. Daha sonra kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın. Düz bir zemine havlu serin ve üzerine fasulye konservesini ters çevirerek soğuması için bekletin. ( kavanozların kapaklarını sıcak suda tutun ve daha sonra kurulayarak kavanozları kapatın )

Tamamen soğuyana kadar 10-12 saat bu şekilde bekletin. Kavanozlar  eğer havluya su saldıysa konservemiz tutmamıştır. Su salmadıysa hatta kapağı içeriye doğru ise taze fasulye konservesi tutmuştur. Kış için saklayacağınız bu konserveleri güneş görmeyen serin yerde muhafaza edin.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.