Yeşil Mercimek Salatası

24.02.2018
5.733
A+
A-
Yeşil Mercimek Salatası

YEŞİL MERCİMEK SALATASI

Son derece doyurucu bir salata olan yeşil mercimek salatası hem göze hem de mideye hitap etmektedir. Yapımının zor olmaması yönüyle öğrenciler dahil herkes rahatlıkla hazırlayabilmektedir.

Yeşil Mercimek Salatası İçin Gerekli Malzemeler

1 su bardağı yeşil mercimek

1 kırmızıbiber

Kaynar su

2-3 kornişon turşu (isteğe bağlı olarak tercih edilmeyebilir)

1 çarliston biber

1 salatalık

1 orta boy domates (ya da 4-5 cherry domates)

1 avuç maydanoz

Konserve haşlanmış mısır

Limon suyu

Zeytinyağı

Kuru nane

Pul biber

Tuz

yesil mercimek salatasi

Yeşil Mercimek Salatası’nın Yapılışı

Yeşil mercimek yemeği gibi salatasının hazırlanmasında da ilk iş mercimeklerin ayıklanması olmaktadır. Bir bardak yeşil mercimek tel süzgece konularak akan suda yıkanır. Uygun bir tencereye alındıktan sonra bir miktar kaynar su ile bir çay kaşığı tuz dökülür.

Taşma ve ocağın batma riskine karşın tencerenin kapağı tam kapatılmadan kaynatmaya başlanır. Arada sırada alt üst yapılmak suretiyle salatanın her yerinin aynı kıvamda pişmesi sağlanır. Suyunu tam çekmeden içinden birkaç mercimek tanesi alınarak yumuşayıp yumuşamadığı kontrol edilir. Ardından bir miktar daha kaynar su konur. Yumuşadığında tencerenin altı kapatılır. Suyu akıtılarak tel süzgeçten geçirilir.

Kırmızıbiber, çarli biber, domates ve salatalıklar/kornişonlar küçük ebatta doğranır. Sudan geçirilen mısırla eklenir. Bir avuç yıkanmış maydanoz ince kıyım olarak limon, zeytinyağı, baharatla salataya eklenir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.