Enginar Nasıl Derin Dondurucu da Saklanır?

20.02.2013
58.257
A+
A-
Enginar Nasıl Derin Dondurucu da Saklanır?

Enginar Nasıl Derin Dondurucu da Saklanır?

Yapılışı:Arzu etliğiniz sayıda enginarı sapsız olarak ayıklayıp hazırlayın. Bir-iki gün önceden çok bol miktarda buz tedarik edin. Derin dondurucuda hazır tutun.

Ağzına kadar su dolu tencereyi kaynamaya bırakın ve içine 2-3 limon suyu dökün. Su kaynadığı zaman enginarları suya atın. Tencerenin büyüklüğü enginar sayısına göre olmalıdır ama hepsini almıyorsa, kalanları ikinci seferde yapmak üzere bırakın.
Kaynamakta olan suya enginarları attığınız zaman kaynama durur. Kaynamasını bekleyin. Enginarlı su fokur fokur kaynamaya başladığı zaman, kum saatini çevirip tam 3 dakika tutun. Bu zamanlama çok önemlidir. Enginarların kaynayan suda tam tamamına 3 dakika kaynaması lazımdır. Üç dakika dolunca hemen bir delikli kepçeyle teker teker alın.

Daha önceden hazırladığınız büyük bir tenceredeki bol buzlu suya atın. Soğuyuncaya kadar içinde bırakın. Soğuduğu zaman bir havlu üzerine alıp suyu süzülene kadar ters olarak bekletin.

Yumuşak bir bezle, iki avuç arasında zedelemeden kurutun. Sonra naylon torbalara, istediğiniz adette koyup ağzını sıkıca kapatın. Derin dondurucuya koyun. (Çok yer tutmaması için sapları kesik olarak koyun.)

Pişirmeden bir gün önce çıkarın ve suyunun süzülmesi için dışarıda bırakın. Sonra zeytinyağlı veya etli tariflerinde yazdığımız şekilde pişirin.
Not: 3 dakika haşlandığından, enginarlar normalden daha çabuk pişer. Bütün kış elinizin altında hazır enginarınız olur. Tazesinden ayırt edilemez. Şahane olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. H.Kutluhan Ural dedi ki:

  Enginarları buzla ve soğuk suyla şokladıktan sonra kurulayın ve porsiyonlar halinde saklıyacağınız torbalara koyduğunuzda mutlaka havasını çıkartarak ağzını kapatın.

  1. Ayşe dedi ki:

   İyi de direk ayiklayip atsak dondursak olmaz mi.

 2. güven alphan dedi ki:

  güzel fikir Şoklama uygun olabilir deneme yarın… Ayşe hanımın dediği gibi geçen sene yaptım bozuldu.

 3. Tufan dedi ki:

  Enginarları çanak yaparakmı şokluyorsunuz yoksa yapraklı halleri ile olduğu gibimi? Yaprakları çanağından daha kıymetlidir .