Soğuk Dövme Çorbası

24.10.2014
7.585
A+
A-
Soğuk Dövme Çorbası

Soğuk Dövme Çorbası

Bu çorbaya ayran çorbası da denilir. Yoğurt alırken yerli yoğurt olmasına dikkat edin. Bu çorba için en ideali yayık yayıldıktan sonra arta kalan ayrandır. Elazığ gibi yörelerde bu tür ayran veya yoğurt halen satılmaktadır.
Dövme zor pişen bir malzeme olduğu için bir seferde 1-2 su bardağı kadarını haşlayabilir; sonra parça parça yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Malzemeleri:

1/2 çay bardağı dövme
200 gr süzme yoğurt
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı süt
1 tatlı kaşığı tuz

Üzerine :
Zeytinyağı
1’er tatlı kaşığı kekik, nane, kırmızıbiber, doğranmış taze nane

soğuk dövme çorbası

Yapılışı:
1. Dövmeyi geceden 10 dakika kaynatarak ıslatın. Sabaha kadar kalsın. Sabahtan 1 saat süre ile pişirin. Dövmeyi pişirirken suyu eksildikçe sıcak su koyun. Öyle ayarlayın ki, dövme yumuşadığında tencerede bir bardak kadar su kalsın. Bırakın tenceredeki pişmiş dövme soğusun.

2. 200 gram süzme yoğurdu, uygun bir tencereye koyun. İçine yumurtayı kırın, sütü ilave edin, iyice karıştırın. Bu karışımı dövmenin suyu ile açın. Pütürsüz hale getirince ocağın altını az açın; yoğurt karışımınız yavaş yavaş ısınsın. Ocağın başındaysanız, sürekli karıştırarak ocağı yükseltebilirsiniz. Biraz ısındıktan sonra daha önce pişirdiğiniz dövme ile buluşturun ve karıştırmaya devam edin. Tuzunu serpin, ocağın altını kapatın.

3. Şimdi, küçük bir tava veya cezveye zeytinyağı koyup, biraz ısıtın. Dövme çorbasının içindeki kepçeye kırmızıbiber, nane, kekik koyun ve ısıtılmış yağı üzerine dökün, hafif cızlasın. Çorbanız hazır, arzu ederseniz sıcak veya ılık; arzu ederseniz soğuk buz parçaları ile servis yapın. Arzunuza göre hiç yağ koymadan, kıyılmış taze nane, kuru nane, kekik ve kırmızıbiberle de karıştırabilirsiniz.

Not: Aynı malzeme ile soğuk dövme mezesi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için pişirdikten sonra dövmeyi soğutun. 200 gram yoğurdu, dövme suyuyla veya normal su ile açın, pütürsüz hale gelsin. Ben çok sıvı sevmediğim için tamamen sıvı hale getirmiyorum. Kıvamını beğenince pişmiş dövmeyi ilave edin. Şimdi tuzunu, kırmızıbiberini, doğranmış taze naneyi, kekiği ve kuru naneyi ilave edip karıştırın. Tadına bakın, arzu ederseniz 1 diş sarımsak dövüp koyun. Arzu ettiğiniz şekilde süsleyerek servis yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.